Równo 100 lat temu, 2 listopada 1921 roku, urodziła się Wanda Półtawska – przyjaciółka św. Jana Pawła II, lekarka, doktor psychiatrii, autorytet moralny. Z okazji pięknej okrągłej rocznicy urodzin proszę przyjąć moje najserdeczniejsze życzenia i wyrazy uznania - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.
"Równo 100 lat temu, 2 listopada 1921 roku, urodziła się Wanda Półtawska – przyjaciółka św. Jana Pawła II, lekarka, doktor psychiatrii, autorytet moralny.
Nierozerwalnie związana z gehenną i losami polskich kobiet w czasie wojny. Była więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie poddawano ją nieludzkim eksperymentom pseudomedycznym.
W 2016 roku została odznaczona Orderem Orła Białego – w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a także za +chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej+.
Pani Wando, z okazji pięknej okrągłej rocznicy urodzin proszę przyjąć moje najserdeczniejsze życzenia i wyrazy uznania" - napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.
Pani Wando, z okazji pięknej okrągłej rocznicy urodzin proszę przyjąć moje najserdeczniejsze życzenia i wyrazy uznania - napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.
Wanda Wiktoria Wojtasik urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie, w rodzinie urzędnika pocztowego. W szkole średniej Duśka - bo tak wszyscy nazywali Wandę od dzieciństwa - zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich, w 1938 r. została jej drużynową. Już w pierwszych miesiącach okupacji harcerki podjęły działalność konspiracyjną. Wanda i jej koleżanki były łączniczkami - rozwoziły pocztę, a także broń i pieniądze.
Została aresztowana 17 lutego 1941 r. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbruck. Poza ciężką codzienną pracą w obozie więźniarki z Lublina zostały wytypowane do eksperymentów medycznych.
Po wojnie Wanda studiowała medycynę i psychologię, angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego. Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy Wanda Półtawska spotkała się z Karolem Wojtyłą; Tomasz Krzyżak - autor książki "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem" (WAM, 2017) - przypuszcza, że stało się to w 1953 r. To Wandzie Półtawskiej nowo wybrany papież Jan Paweł II zlecił uporządkowanie swoich prywatnych papierów. Z czasem zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie, jako osoba, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II i nie boi się interweniować.
W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego - w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także za "chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej". (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/