Postacie powojennych pracowników Poczty Polskiej, którzy przeżyli Powstanie Warszawskie, lecz przez lata pozostawali w cieniu, przybliża kontynuacja albumu „Zapomniana Historia Powstańczej Warszawy w Aktach Osobowych Archiwum Poczty Polskiej”, która zostanie zaprezentowana w piątek w Warszawie.
Prezentacja publikacji wydanej przez Pocztę Polską odbędzie się w stołecznym Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki o godz. 10.
"II wojna światowa i powstanie warszawskie pociągnęły za sobą niemal doszczętne zniszczenie stolicy. Odnalezione wśród gruzów archiwalia stanowią bezcenne źródła wiedzy o przeszłości. Rolą historyków jest pieczołowite składanie elementów tej niezwykłej mozaiki, dzięki której anonimowe twarze odzyskują nazwiska" - napisał w słowie wstępnym do albumu dr Karol Nawrocki, prezes IPN, partnera publikacji.
Jak przypomniał, za sprawą współpracy Poczty Polskiej, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Wojska Polskiego i Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnowskiego w 2021 r. oddano do rąk czytelników I tom albumu ukazującego losy pocztowców, biorących udział w Powstaniu Warszawskim.
Dużo miejsca - jak wskazał - poświęcono w nim Harcerskiej Poczcie Polowej, której emisariusze nie tylko zapewniali łączność pomiędzy odciętymi dzielnicami, lecz byli przede wszystkim "zwiastunem nadziei na to, że bliscy ludzie żyją i próbują się odnaleźć".
"Kolejna część tego wyjątkowego wydawnictwa jest poświęcona postaciom powojennych pracowników Poczty Polskiej, którzy przeżyli sierpniową insurekcję, lecz przez lata pozostawali w cieniu swoich zasłużonych kolegów i koleżanek. Ich historia jest niemniej ważna" - podkreślił dr Nawrocki.
"Rozpoczął się etap +Rzeczpospolitej utraconej+ – zniszczonej w następstwie niemieckiej i sowieckiej okupacji oraz 45 lat rządów komunistów. W tych realiach musieli odnaleźć się wszyscy, którzy przeżyli II wojnę światową. Album ten jest hołdem złożonym ich życiu" - zaakcentował prezes IPN.
Ludność cywilna doświadczała trudów powstania na równi z żołnierzami Armii Krajowej. "Głód, strach, rozłąka z rodziną, a nierzadko także okaleczenia i tortury, odbiły na nich swoje piętno. Po upadku powstania nastąpił wielki exodus warszawiaków, połączony często z wywózką na roboty przymusowe i do obozów koncentracyjnych" - zaznaczył.
"Rozpoczął się etap +Rzeczpospolitej utraconej+ – zniszczonej w następstwie niemieckiej i sowieckiej okupacji oraz 45 lat rządów komunistów. W tych realiach musieli odnaleźć się wszyscy, którzy przeżyli II wojnę światową. Album ten jest hołdem złożonym ich życiu" - zaakcentował prezes IPN.
Jak podkreślił, mimo osobistych strat ludzie znaleźli w sobie siłę, by "podźwignąć z gruzów zniszczoną stolicę i odzyskać ukradziony czas".
"Kolejne pokolenia Polaków zakładały rodziny, kształciły się i podejmowały pracę – również w szeregach pracowników Poczty Polskiej, ale przede wszystkim nie ustawały w oporze wobec komunistycznej władzy" - napisał dr Nawrocki wyrażając nadzieję, że lektura publikacji wydanej w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pozwoli spojrzeć na nie z nowej perspektywy. (PAP)
akn/ pat/