Pamięć Holokaustu staje się dziś moralnym zobowiązaniem współczesności, by ideologia nienawiści i zniszczenia nie odżyła nigdy więcej - wskazał w środę w przemówieniu z okazji stołecznych obchodów 16. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
"Holokaust jest we współczesnej historii ludzkości kartą przerażającą. Poraża skala tragedii, poraża, że w umysłach zwykłych ludzi zasiano nienawiść, która doprowadziła do Zagłady" - powiedział prezydent stolicy.
Trzaskowski podkreślił, że "z szacunku i w hołdzie dla ofiar trzeba przypominać nie zawsze wygodną, często uwierającą prawdę gorzkich słów Zofii Nałkowskiej, że to +ludzie ludziom zgotowali ten los+". "Niech dotrze do nas cała groza tych słów" - dodał.
Prezydent Warszawy przypomniał, że "27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu". "To nie tylko uczczenie pamięci o milionach pomordowanych. Pamięć Holokaustu staje się dziś moralnym zobowiązaniem współczesności, by ideologia nienawiści i zniszczenia nie odżyła nigdy więcej" - podkreślił Trzaskowski.
To ciągłe wezwanie, które winno mobilizować wszystkie bez wyjątku narody i społeczności, by dawać odpór nawet najmniejszym przejawom nienawiści, by przeciwstawiały się podziałom, wyszukiwaniu wrogów tam, gdzie w istocie ich nie ma"
Prezydent przypomniał o tragedii warszawskiego getta. "Trudno znaleźć słowa dla opisania wydarzeń, których świadkiem było nasze miasto. Pozostały po getcie nieliczne fragmenty okalającego go muru. Warszawa ma w świadomości złowieszczą ich symbolikę" - mówił.
"Nie pozwólmy, by kiedykolwiek znów wyrosły dzielące nas mury. Nigdy więcej!" - zakończył swoje wystąpienie Rafał Trzaskowski.
Warszawskie obchody 16. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w formule online rozpoczęły się 27 stycznia transmisją modlitwy El Male Rachamim sprzed Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r. Na datę obchodów wybrano 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. Uchwalenie dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holokaustu za wydarzenie historyczne. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ wj/