Potańcówką z muzyką kurpiowską - ale też tradycyjną z Meksyku i Azerbejdżanu graną na żywo - rozpocznie się w czwartek wieczorem Podlaska Oktawa Kultur w Białymstoku. Natomiast festiwalowych koncertów będzie można posłuchać od piątku w dziesięciu miejscowościach w regionie.
Podlaska Oktawa Kultur jest organizowana przez Podlaski Instytut Kultury (wcześniej Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury) od 2008 roku. Została pomyślana jako impreza prezentująca muzykę i kulturę mniejszości zamieszkujących region, z biegiem lat na scenie zaczęli występować też artyści prezentujący inne kultury.
W tym roku zaproszono 13 zespołów folkowych i folklorystycznych z 11 krajów, m.in. Azerbejdżanu, Meksyku, Ukrainy, Polski oraz Ghany, Mali i Konga.
Podlaską Oktawę Kultur rozpocznie w czwartek wieczorem POKtańcówka na ul. Młynowej w Białymstoku. Do tańca zaprosi grający muzykę kurpiowską Kapela Dziki Sad oraz HrayBery - polsko-ukraiński zespół prezentujący muzykę pogranicza. Będą też zespoły z Azerbejdżanu i Meksyku. Występów tych kapel będzie można posłuchać także podczas festiwalowych koncertów.
Główna scena tradycyjnie stanie na Rynku Kościuszki w Białymstoku, ale koncerty zaplanowano też w dziewięciu miejscowościach w regionie. Podlaska Oktawa Kultur zawita także do Siemiatycz, Sokółki, Szczuczyna, Kleszczel, Narewki, Miastkowa, Zambrowa, Zabłudowa i Starego Folwarku.
Koncerty na głównej scenie odbywać się będą od piątku do niedzieli. Zagra m.in. Sw@da i Niczos - duet inspirujący się podlaską kulturą (który w sobotę wystąpi też na afterparty), młodzieżowy zespół prezentujący tradycyjne ukraińskie tańce Dżerelce z Charkowa czy Ballet Folklorico Aztlan z Meksyku, który popularyzuje ojczysty folklor.
Z koncertem muzyki z Polesia wystąpią Poleski Skład Smyczkowy i Polesie_PL. Po raz pierwszy będzie można usłyszeć tradycyjną muzykę z Azerbejdżanu, którą zaprezentuje Vatan Music Group. Wystąpi także jedna z najstarszych grup w Polsce prezentująca folklor w formach stylizowanych i scenicznych - Kurpie Zielone, zespół działający przy Podlaskim Instytucie Kultury.
Każdy festiwalowy wieczór zakończy występ gwiazdy. W piątek będzie to Violons Barberas, czyli zespół składający się z muzyków z Bułgarii, Mongolii i Francji zafascynowanych tradycyjnymi pieśniami Mongolii i Bułgarii. W sobotę wystąpi jeden z najpopularniejszych polskich zespołów Zakopower.
Natomiast na zakończenie festiwalu, w niedzielę, wystąpi Les Amazones d'Afrique składający się z artystów z Ghany, Mali i Konga. Artyści tradycyjną afrykańską muzykę przeplatają z nowoczesnymi dźwiękami hip-hopu czy elektroniki, a w tekstach poruszają problemy współczesnej Afryki.
Koncerty z głównej festiwalowej sceny będą transmitowane w internecie.(PAP)
swi/ miś/