II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, upamiętniający marsze ewakuacyjne więźniów z obozu Auschwitz w styczniu 1945 r., które pochłonęły wiele tysięcy ofiar, wystartował w czwartek rano w 55-km trasę z Oświęcimia do Gliwic. W sztafecie uczestniczą nauczyciele.
Dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder powiedział przed startem, że „doświadczenie II wojny światowej, a w szczególności doświadczenie obozów, jest czymś, co przeniosło się na następne pokolenia”.
„Stoi na wprost mnie syn byłego więźnia obozu KL Auschwitz. Najlepiej mógłby opowiedzieć, jak trauma obozowa i ból trwały w byłych więźniach; jak w sposób niewytłumaczalny stawał się udziałem ich rodzin, następnego pokolenia. Bez zrozumienia, jak tamta rana trwa w kolejnych pokoleniach, być może nie zrozumiemy siebie. Stąd tak ważne jest przypominanie tamtych wydarzeń, szczególnie w formie, jaką podejmujemy dzisiaj” – powiedział Andrzej Sznajder.
Organizatorzy poinformowali, że celem inicjatywy jest upamiętnienie tragicznych wydarzeń sprzed 76 lat oraz upowszechnianie wiedzy o Marszach Śmierci. Dyrektor Sznajder powiedział, że operacja pochłonęła życie od 7 tys. do nawet 15 tys. więźniów.
Uczestnicy biegu przed startem oddali hołd ofiarom przed pomnikiem na zbiorowej mogile ok. 700 więźniów Auschwitz, którzy zostali zamordowani przez Niemców w ostatnich dniach funkcjonowania obozu lub zmarli tuż po wyzwoleniu. Z tego miejsca wyruszyli na trasę. Zbiorowa mogiła znajduje się tuż przy byłym obozie Auschwitz I.
Tegoroczna edycja ze względów epidemiologicznych ma inną formę niż zeszłoroczna. Rok temu trasę z Oświęcimia do Gliwic przebyła w sztafetach młodzież z Chorzowa, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic i Gliwic przy wsparciu policjantów z komendy wojewódzkiej w Katowicach oraz innych śląskich miast.
„W tym roku nauczyciele z miast położonych na trasie, z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego, przemierzą trasę biegu od Oświęcimia do Gliwic, łącząc dziewięć miejsc pamięci na trasie symbolicznym ogniem pokoju pobranym wczesnym rankiem spod obozowej Ściany Śmierci w Oświęcimiu (w byłym KL Auschwitz I - PAP). W tym samym czasie w kierunku Wodzisławia Śląskiego uda się grupa piesza PTTK Radlin, czcząca w ten sposób od lat pamięć Marszu Śmierci pędzonego przez Niemców w tym kierunku” – podali organizatorzy.
Biegacze, którzy uczestniczą w sztafecie, „symbolicznym światłem pokoju połączą Oświęcim, Bieruń, Mikołów, Mokre, Borową Wieś, Przyszowice i Gliwice”.
W czwartek na pierwszy odcinek wybiegła piątka nauczycieli. W sumie weźmie ich udział ok. 20. „Do Gliwic dobiegną w czwartek wieczorem” – poinformowała Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN, które jest współorganizatorem wydarzenia wraz z Zespołem Szkół Technicznych im. Mariana Batki w Chorzowie.
Wydarzeniu towarzyszy konkurs historyczny „Wirtualny Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju“, który zostanie przeprowadzony na profilu facebookowym katowickiego IPN od 22 do 24 stycznia. „Konkurs historyczny, będący dodatkiem do projektu edukacyjno–sportowego Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, organizowany jest w celu zapoznania z historią Marszów Śmierci z obozu Auschwitz w kierunku Gliwic i Wodzisławia Śląskiego. Konkurs adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej, ale również uwzględnia się dostępność powszechną” – powiedziała Kobylańska.
28 stycznia w chorzowskim Zespole Szkół Technicznych odbędzie się sesja popularno–naukowa, będąca jednocześnie podsumowaniem projektu.
Niemcy między 17 a 21 stycznia 1945 r. wyprowadzili z Auschwitz i podobozów ok. 56 tys. więźniów, których skierowali głównie do obozów w Rzeszy. Trasy marszów wiodły do Wodzisławia i Gliwic, skąd otwartymi wagonami kolejowymi więźniowie przewożeni byli do obozów Mauthausen i Buchenwald. Wielu spośród tych, którzy przeżyli Marsze Śmierci, zginęło w obozach w głębi Rzeszy.
W kompleksie Auschwitz hitlerowcy pozostawili ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów. 27 stycznia 1945 r. wyzwolili ich żołnierze Armii Czerwonej. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/