Sejm poprzez aklamację przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy powołania Macieja Rataja na Marszałka Sejmu RP. „Maciej Rataj, mąż stanu i polityk ruchu ludowego, był wybitną postacią polskiego parlamentaryzmu II RP” – głosi uchwała.
"Był i jest wysoko oceniany i powszechnie szanowany. Urodzony 19 lutego 1884 r. w miejscowości Chłopy koło Lwowa był znakomicie wykształconym filologiem klasycznym oraz lubianym przez uczniów nauczycielem" - przypomniano w uchwale.
Zwrócono uwagę, że "należał do grona najwybitniejszych polityków okresu międzywojennego". "Zasiadał we władzach Polskiego Stronnictwa Ludowego +Piast+ oraz Stronnictwa Ludowego. Pełnił mandat posła w latach 1919-30 i 1934-35. Był współtwórcą konstytucji marcowej z 1921 r." - napisano.
Podkreślono, że "od 1920 r. do 1921 r. sprawował funkcję ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego w Rządzie Obrony Narodowej Wincentego Witosa".
"Jako polityk Maciej Rataj zyskał opinię pracowitego; był człowiekiem kompromisu, doskonałym mediatorem i mówcą. 1 grudnia 1922 r. objął urząd Marszałka Sejmu RP" - napisano. "Sprawując tę funkcję do 1928 r., dwukrotnie - w 1922 r. po zabójstwie Gabriela Narutowicza, a następnie w 1926 r. po ustąpieniu Stanisława Wojciechowskiego - pełnił obowiązki Prezydenta RP" - przypomniano w uchwale, dodając, że "w tym trudnym dla Polski czasie odegrał znaczącą rolę w uchronieniu naszej ojczyzny przed wojną domową".
"Ogromną zasługą Macieja Rataja dla państwa i narodu była jego postawa w pierwszych miesiącach hitlerowskiej okupacji. Wobec zagrożenia egzystencji państwa polskiego jako jeden z pierwszych podjął heroiczną walkę" - oceniono.
Wyjaśniono, że "odrzucając względy bezpieczeństwa, zaangażował się całkowicie w działalność niepodległościową". "Był jednym ze współuczestników tworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Z jego inicjatywy doszło do powstania Centralnego Kierownictwa Ruchu Ludowego. Za swoją postawę zapłacił najwyższą cenę. Zginął od niemieckich kul 21 czerwca 1940 r. podczas zbiorowej egzekucji w Palmirach" - przypomniano w uchwale.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 100. rocznicę powołania Macieja Rataja na Marszałka Sejmu oddaje hołd temu wybitnemu mężowi stanu" - czytamy w zakończeniu uchwały.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/