Wszystkie kluby sejmowe poparły podczas drugiego czytania procedowany w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny projekt przyznania jednorazowego świadczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych. Projekt został ponownie skierowany do prac w komisji.
„Ten projekt ustawy to element trwającego procesu przywracania godności działaczom opozycji antykomunistycznej oraz osobom represjonowanym” – wskazała poseł PiS Urszula Rusecka, przewodnicząca i sprawozdawca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Poseł Rusecka podkreśliła, że w ostatnich latach stworzono wiele form pomocy osobom represjonowanym przez system komunistyczny. Wśród najważniejszych form wsparcia wymieniła między innymi: przyznanie wyrównania dla osób otrzymujących najniższe emerytury, wliczenie do stażu pracy okresu uwięzienia z powodów politycznych oraz podniesienie kryteriów otrzymywania jednorazowej pomocy przyznawanej przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Poseł PiS Jan Mosiński zauważył, że rozpatrywany projekt jest spełnieniem postulatów podnoszonych przed kilkunastoma laty przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zwracał uwagę na konieczność docenienia byłych opozycjonistów oraz „szanowania swoich bohaterów, bo wynika to z uczciwości wobec nich”. „Ta pomoc skierowana jest do osób, które sprzeciwiały się komunizmowi, niezależnie od wszelkich konsekwencji w postaci aresztowań, czy zwolnienia z pracy” – dodał poseł i były opozycjonista antykomunistyczna. Przypomniał, że projekt został złożony tuż przed czterdziestą rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, który dotknął szczególnie wielu działaczy opozycji.
„Ten projekt ustawy to element trwającego procesu przywracania godności działaczom opozycji antykomunistycznej oraz osobom represjonowanym” – wskazała poseł PiS Urszula Rusecka, przewodnicząca i sprawozdawca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Posłowie Tadeusz Tomaszewski (Lewica) oraz Bożena Żelazowska (Koalicja Polska) mówili na temat konieczności wsparcia dla innych grup otrzymujących bardzo niskie emerytury, które wykonywały ważne społecznie zadania, nie otrzymując wynagrodzenia. Poseł Lewicy dodał, że należy rozważyć również objęcie tym wsparciem wszystkich kombatantów.
Robert Winnicki z Konfederacji określił ustawę jako „wyrównanie nierównowagi pomiędzy beneficjentami systemu komunistycznego oraz tymi, którzy prowadzili z nim walkę”. Jego zdaniem jest to również okazja do przypomnienia o „szeregowych działaczach podziemia antykomunistycznego”, którzy przez wiele lat pozostawali zupełnie niedocenieni.
Odpowiadając na pytania posłów szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że obecnie przywileje kombatantów i działaczy antykomunistycznych są niemal takie same. Jego zdaniem jest to uzasadnione, ponieważ zarówno żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego jak i opozycji antykomunistycznej „walczyli o to samo, czyli niepodległość”. Dodał, że wyrównanie tych świadczeń było możliwe dzięki wielokrotnemu zwiększeniu budżetu UdsKiOR przeznaczanego na pomoc potrzebującym. Wyjaśnił, że mimo znaczącego zwiększenia liczby osób uprawnionych do świadczeń pomocowych (po zmianie kryterium dochodowego - przyp. PAP), nie zmieniła się procedura ich przyznawania, która zakłada m.in. autolustrację osób składających wniosek o nadanie statusu osoby represjonowanej oraz konsultację ze środowiskami byłych opozycjonistów.
W projekcie zaproponowano przyznanie osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osobom represjonowanym z powodów politycznych prawa do jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3 tys. zł. Celem jednorazowego świadczenia pieniężnego jest dodatkowe wsparcie dochodowe tych osób. Proponuje się by wypłata jednorazowego świadczenia pieniężnego nastąpiła do 31 marca 2022 r. Świadczenie byłoby przyznawane w drodze decyzji administracyjnej.
W projekcie zaproponowano przyznanie osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osobom represjonowanym z powodów politycznych prawa do jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3 tys. zł. Celem jednorazowego świadczenia pieniężnego jest dodatkowe wsparcie dochodowe tych osób. Proponuje się by wypłata jednorazowego świadczenia pieniężnego nastąpiła do 31 marca 2022 r. Świadczenie byłoby przyznawane w drodze decyzji administracyjnej.
Prawem do świadczenia objęte byłyby osoby, które status działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych uzyskały na podstawie decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do 31 grudnia 2021 r. Jan Józef Kasprzyk, szef UdSKiOR, w czasie posiedzenia komisji powiedział, że obecnie status osoby działającej w opozycji antykomunistycznej, represjonowanej z powodów politycznych otrzymało 15 tys. 250 osób, z czego żyje 13 tys. 754 osób.(PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ aszw/