
Senatorowie podjęli w środę (23 kwietnia) przez aklamację uchwałę ws. upamiętnienia 120. rocznicy urodzin artystki, plastyczki, pomysłodawczyni Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Wandy Telakowskiej. Podkreślono, że jej praca i pasja przyczyniły się do rozwoju polskiego wzornictwa i wzbogaciły polską kulturę.
W uchwale podkreślono, że Telakowska (1905-1985) po ukończeniu Szkoły Sztuk Plastycznych w Warszawie podjęła własną twórczość artystyczną nagradzaną także za granicą, z której „zrezygnowała po II wojnie światowej, koncentrując się na upowszechnianiu kultury plastycznej i organizowaniu nowoczesnego wzornictwa przemysłowego". "W latach 1945–1950, pracując w Ministerstwie Kultury i Sztuki, inicjowała współpracę artystów z przemysłem, organizowała praktyki twórców w zakładach produkcyjnych i tworzyła zbiory wzorcowych projektów, które miały służyć nowoczesnej produkcji” - dodano.
Senatorowie przypomnieli, że artystka była pomysłodawczynią założonego w 1950 r. Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, a do 1968 r. - jego dyrektorem ds. artystycznych. „Pod jej kierownictwem Instytut stał się wiodącym ośrodkiem projektowania mebli, tkanin, odzieży, ceramiki i innych wyrobów codziennego użytku. Telakowska konsekwentnie dążyła do tego, by przedmioty otaczające ludzi na co dzień łączyły funkcjonalność z wysoką jakością estetyczną, a sztuka przenikała wszystkie sfery życia społecznego. Motto jej działalności – »piękno na co dzień dla wszystkich« – do dziś przyświeca misji Instytutu Wzornictwa Przemysłowego” - zwrócili uwagę.
W dokumencie wskazano, że Telakowska „współpracowała z artystami ludowymi z różnych regionów Polski, włączając tradycyjne wzory do nowoczesnego designu, co przyczyniło się do zachowania i promocji dziedzictwa kulturowego”. „Była także autorką i współautorką licznych publikacji, m.in. »Twórczość ludowa w nowym wzornictwie« (1954), »Problemy wzornictwa przemysłowego« (1966) czy »W kręgu chłopskiej kultury« (1970), w których podkreślała znaczenie integracji sztuki ludowej z nowoczesnym wzornictwem” - napisano.
Jak głosi tekst uchwały, w 1957 r., na wniosek Rady Naukowej Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Centralna Komisja Kwalifikacyjna dla Pracowników Nauki przyznała jej tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego. „W 120. rocznicę urodzin Wandy Telakowskiej Senat Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tę wybitną postać, której praca i pasja przyczyniły się do rozwoju polskiego wzornictwa przemysłowego oraz wzbogaciły polską kulturę” - czytamy. (PAP)
dap/ dki/