Serbia i Albania dołączyły do państw-darczyńców wspierających kapitał wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau - podało w poniedziałek Muzeum Auschwitz. Zyski z tego źródła przeznaczane są na konserwacje miejsca pamięci obejmującego były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady.
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum poinformował, że wsparcie Serbii wyniesie 357 tysięcy euro, a Albanii - 10 tysięcy euro.
Zdaniem dyrektora Fundacji Wojciecha Soczewicy, dołączenie obu bałkańskich państw do koalicji darczyńców oznacza, że „siła autentyzmu zachowanej historycznej przestrzeni zyskuje sojuszników w części Europy, która dobrze pamięta skutki konfliktów i zbrodni”.
„Cieszę się, że potrzeba ochrony Miejsca Pamięci Auschwitz jednoczy i nakłania do bliskiej współpracy, czego efektem jest rozszerzenie grona państw wspierających nasze działania” – powiedział Soczewica.
Paweł Sawicki dodał, że obecnie już 40 państw wspiera kapitał wieczysty Fundacji, której celem jest finansowanie wieloletniego programu zabezpieczenia wszystkich pozostałości poobozowych. „Nadrzędną wartością przyświecającą tym działaniom jest maksymalne zachowanie autentyzmu i czytelności przestrzeni poobozowej dla przyszłych pokoleń” – podkreślił.
Począwszy od 2012 roku Fundacja przekazała muzeum na działania konserwatorskie ponad 148 mln zł, z czego w mijającym roku 22 mln zł. Wartość kapitału wieczystego przekroczy 180 mln euro.
„W ostatnich latach Fundacja stara się wspierać dodatkowymi środkami działania edukacyjne muzeum. Darczyńcy przekazali na ten cel łącznie ponad 3 mln euro. Pieniądze te są wykorzystywane na budowę i rozwój platformy do zwiedzania online >>Auschwitz. In front of your eyes<< oraz na szkolenia przewodników” – powiedział Sawicki.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 roku został wpisany jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ aszw/