O nowe treści i multimedia wzbogacony został internetowy serwis IPN poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu. W ostatnich dniach witryna zyskała wersję niemieckojęzyczną.
Poznański IPN uruchomił portal poświęcony powstaniu wielkopolskiemu w 2018 roku, przy okazji stulecia wybuchu insurekcji. W prace nad serwisem dostępnym pod adresem powstaniewielkopolskie.ipn.gov.pl oraz pw.ipn.gov.pl włączyły się m.in wielkopolskie muzea, placówki badawcze i media. Ambicją twórców witryny jest, by było to najpełniejsze dostępne w sieci źródło wiedzy o powstaniu.
Jak powiedział PAP pomysłodawca serwisu, dyrektor oddziału IPN w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek w ostatnich dniach serwis wzbogacił się o nowe materiały i multimedia – audycje radiowe i wykłady video.
Serwis będzie dalej rozbudowywany. Mają się w nim znaleźć np. cyfrowe wersje książek o powstaniu oraz materiały poświęcone ustanowieniu w 2021 r. Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
"Do serwisu trafiły audycje Kamila Hypkiego powstałe przy współpracy z nami w Radiu Zachód. Dodaliśmy też serię krótkich materiałów filmowych z wykładami przybliżającymi kulisy przygotowań do powstania, prezentującymi najważniejsze epizody batalii, opisującymi rolę kobiet czy duchowieństwa w powstaniu. Przygotowujemy tłumaczenia tych wykładów, niebawem filmy znają się także w obcojęzycznych wersjach serwisu" – powiedział PAP Reczek.
W serwisie znalazła się też nowa broszura edukacyjna do wystawy elementarnej "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" oraz artykuł prof. Tomasza Schramma nt. międzynarodowego kontekstu powstania wielkopolskiego.
Reczek powiedział PAP, że serwis będzie dalej rozbudowywany. Mają się w nim znaleźć np. cyfrowe wersje książek o powstaniu oraz materiały poświęcone ustanowieniu w 2021 r. Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
"W najbliższym czasie zamierzamy nawiązać współpracę z regionalistami. W serwisie pojawi się nowa zakładka z materiałami poświęconymi historii powstania w konkretnych miejscach, powiatach, gminach. Być może uda się wzbogacić portal o te treści jeszcze w tym roku. Chcielibyśmy, by w przestrzeni publicznej utrwaliło się przekonanie, że jeśli szukamy wiedzy o powstaniu – najlepiej sięgnąć po nasz portal, współtworzony dziś w sumie przez kilkanaście instytucji" – powiedział Reczek.
Przyznał przy tym, że serwis cieszy się coraz większym zainteresowaniem, choć jest ono raczej sezonowe, zbieżne z datami trwania powstania.
14 lutego w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie miała miejsce premiera niemieckojęzycznej wersji serwisu uruchomiona pod adresem grosspolnischeraufstand.eu.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mrr/