„Skoczek narciarski” to kolejna rzeźba, przedstawiająca zawodnika oddającego skok, która pojawiła się przed wejściem do stołecznego Muzeum Sportu i Turystyki w tak zwanym Parku Rzeźby w Centrum Olimpijskim.
Rzeźba skoczka (odlew w brązie) ma wysokość 140 cm i znajduje się na liczącym 3,2 m postumencie - modelowanej płaszczyźnie ze stali Corten.
Postument ma w zamierzeniu autora rzeźby profesora, dziekana wydziału rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Jana Tutaja symbolizować skocznię narciarską.
Natomiast rzeźba skoczka to również symbol sukcesów medalistów olimpijskich Wojciecha Fortuny, Adama Małysza i Kamila Stocha oraz patriotycznej postawy narciarskich legend Bronisława Czecha oraz Stanisława Marusarza.
„Przygotowując projekt, starałem skoncentrować się przede wszystkim na uchwyceniu momentu wybicia zawodnika z progu, tak ważnego elementu gwarantującego skaczącemu zachowanie idealnej sylwetki, a w konsekwencji dalekiej odległości” - powiedział profesor Tutaj, autor m.in. pomnika Jana Matejki na krakowskich Plantach.
Wśród gości zaproszonych na uroczystość znalazł się mistrz olimpijski i złoty medalista mistrzostw świata z japońskiego Sapporo w 1972 roku Wojciech Fortuna.
„Jest mi niezwykle miło, że w parku pojawiła się rzeźba skoczka, tej ukochanej przeze mnie dyscypliny sportu. Jest tu wiele rzeźb, ale skoczka dotychczas nie było. Niech to idzie w świat. Muzeum dba o skoki narciarskie, bo to fajna dyscyplina, a kolekcja medali przekazanych przez sportowców rośnie. Otrzymałem więcej gratulacji kiedy mój medal przekazałem na cele charytatywne niż wtedy, kiedy go wywalczyłem” - powiedział zdobywca dla Polski pierwszego złotego medalu w sportach zimowych.
Projekt dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pod nazwą „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024”, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
jej/ co/