Gen. bryg. Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz i jego małżonka zostaną pochowani w środę na cmentarzu ul. Szczytniańskiej w Jarosławiu (Podkarpackie). Ich szczątki zostaną złożone w kwaterze zasłużonych.
Gen. bryg. Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz zmarł 55 lat temu w Genewie i tam został pochowany. Jego szczątki zostały sprowadzone do kraju z inicjatywy dowództwa 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu, którego patronem jest generał, oraz Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Zajął się tym samorząd miasta oraz Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który sfinansował nowy nagrobek gen. Wieczorkiewicza i jego małżonki oraz pokrył część kosztów ekshumacji i przewiezienia szczątków.
Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz trafił do Jarosławia w 1926 roku, gdzie dowodził 24 Dywizją Piechoty. Tutaj awansował do stopnia generała brygady i zarządzał Garnizonem Jarosław. To z jego inicjatywy kilka lat później powstało Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, którego został pierwszym prezesem. Dział na rzecz rozwoju kultury, ochrony zabytków i sportu. W uznaniu zasług w 1936 roku otrzymał honorowe obywatelstwo miasta.
Podczas I wojny światowej służył w Legionach Polskich, m.in. w lipcu 1916 r. brał udział w największej bitwie Legionów stoczonej pod Kostiuchnówką na Wołyniu. W Legionach awansował do stopnia kapitana.
Po wojnie m.in. studiował w Akademii Wojskowej w Paryżu, następnie trafił do Jarosławia. W czasie kampanii wrześniowej był dowódcą etapów najpierw Armii Kraków, a następnie Armii Karpaty. W 1940 przedostał się przez Węgry do Francji, gdzie służył w Inspektoracie Wyszkolenia Naczelnego Wodza. Po klęsce Francji działał w ruchu oporu, a także w organizacjach polonijnych. W 1943 roku zamieszkał w Szwajcarii. Zmarł 7 grudnia 1969 roku w Genewie - został pochowany na cmentarzu św. Józefa. Miał żonę Janinę oraz dwóch synów Tomasza i Wojciecha.
Gen. Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Niepodległości.
W 1992 r. imię generała otrzymała jedna z ulic w Jarosławiu, a 17 lat później 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej, którego święto przypada 25 czerwca, w rocznicę urodzin patrona. (PAP)
autorka: Agnieszka Lipska
al/ pat/