Szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk odda w środę hołd Jadwidze Zarugiewiczowej – symbolicznej Matce Nieznanego Żołnierza, leżącego w grobie na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Złoży kwiaty pod poświęconą jej tablicą i na mogile na Wojskowych Powązkach.
W środowe przedpołudnie o godz. 10 - w Dniu Matki - szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złoży kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Jadwigi Zarugiewiczowej, znajdującą się na ścianie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.
Godzinę później na Wojskowych Powązkach odbędzie się uroczystość przy grobie Zarugiewiczowej z udziałem przedstawicieli polskich władz, wojska oraz ambasadora Republiki Armenii w Polsce Samvela Mkrtchiana i ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Armenii Pawła Cieplaka.
Jak poinformował Urząd ds. Kombatantów, który jest organizatorem uroczystości, wspólnie z Armenian Foundation, modlitwę za duszę zmarłej odmówią duszpasterz Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego ks. archimandryta Taron Ghulikyan, kapelan środowisk kombatanckich ks. prałat kmdr Janusz Bąk oraz duszpasterz Ormian w Polsce ks. Józef Naumowicz.
Na zakończenie na grobie symbolicznej Matki Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce.
Jadwiga Zarugiewiczowa z domu Karczewska urodziła się w 1878 r. w rodzinie polskich Ormian. Jej najstarszy syn Konstanty zginął w 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej w bitwie pod Zadwórzem zwanej „polskimi Termopilami”.
Jadwiga Zarugiewiczowa z domu Karczewska urodziła się w 1878 r. w rodzinie polskich Ormian. Jej najstarszy syn Konstanty zginął w 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej w bitwie pod Zadwórzem zwanej „polskimi Termopilami”.
24 stycznia 1925 r. Rada Ministrów uchwaliła budowę Grobu Nieznanego Żołnierza w arkadach Pałacu Saskiego w Warszawie. W centrum pomnika znalazła się płyta z kamienia z napisem "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę". Na stalowej płycie wewnątrz napisano "Dnia 2 XI 1925 roku zostały złożone w tem miejscu zwłoki nieznanego żołnierza polskiego przeniesione z wybranego losem pobojowiska lwowskiego", zaś na trumnie wyryto "Trumna ta zawiera zwłoki Nieznanego Żołnierza polskiego wzięte z mogiły lwowskiej dnia 29 X 1925 roku".
Wyboru Lwowa, jako miejsca pochodzenia szczątków bezimiennego żołnierza, dokonał losowo kawaler Virtuti Militari Józef Buczkowski. 29 października 1925 r. na Cmentarzu Orląt Lwowskich ekshumowano trzy bezimienne groby żołnierskie. Znaleziono w nich zwłoki sierżanta, kaprala i ochotnika, przy którym złożono maciejówkę z orzełkiem. Jadwiga Zarugiewiczowa losowo wybrała trumnę, jak się okazało ze szczątkami wojskowego z maciejówką. Lekarz stwierdził u niego postrzał w głowę i w nogę, co dowodziło śmierci w boju.
W centrum pomnika znalazła się płyta z kamienia z napisem "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę". Na stalowej płycie wewnątrz napisano "Dnia 2 XI 1925 roku zostały złożone w tem miejscu zwłoki nieznanego żołnierza polskiego przeniesione z wybranego losem pobojowiska lwowskiego", zaś na trumnie wyryto "Trumna ta zawiera zwłoki Nieznanego Żołnierza polskiego wzięte z mogiły lwowskiej dnia 29 X 1925 roku".
Jadwiga Zarugiewicz zmarła w Suwałkach w 1968 roku. W 2016 r. decyzją prezydenta Andrzeja Dudy została pośmiertnie odznaczona Orderem Odrodzenia Polski i spoczęła na Wojskowych Powązkach w Warszawie. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ pat/