Podczas rozpoczynających się w środę w Düsseldorfie Międzynarodowych Targów Tańca Współczesnego „Tanzmesse 2024” zostaną zaprezentowane trzy spektakle taneczne zarekomendowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Adama Mickiewicza - poinformował NIMiT.
Jak przypomniał NIMiT w komunikacie, „Międzynarodowe Targi Tańca Współczesnego w Düsseldorfie są największym profesjonalnym wydarzeniem poświęconym tańcowi współczesnemu”, „ważnym miejscem spotkań dla międzynarodowych twórców, które skupia ponad 2000 uczestników z całego świata”.
„Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (NIMiT) oraz Instytut Adama Mickiewicza (IAM) wspólnie będą promować polski taniec na The Internationale Tanzmesse NRW 2024. Platforma PolandDances (www.polanddances.pl) będzie multimedialną internetową wizytówką dla zagranicznych producentów i promotorów tańca. Na tej stronie znajdą oni bogatą ofertę działalności polskiego środowiska tanecznego – od instytucji i organizacji pozarządowych po niezależne grupy i indywidualnych artystów” - czytamy.
Instytut poinformował, że „w trakcie targów zaprezentowane zostaną, w różnorodnych formatach, trzy spośród pięciu spektakli zarekomendowanych organizatorom Tanzmesse NRW 2024: >>III Symfonia<< w choreografii i wykonaniu Janusza Orlika (produkcja: Janusz Orlik, Centrum Kultury w Lublinie / Przestrzenie Sztuki. Taniec); >>Mój ogon i ja<< w choreografii i wykonaniu kolektywu Holobiont (Hanna Bylka-Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska) (produkcja: Fundacja Performat) oraz >>Silenzio!<< w choreografii Ramony Nagabczyńskiej, w wykonaniu Katarzyny Szugajew, Karoliny Kraczkowskiej, Barbary Kingi Majewskiej i Ramony Nagabczyńskiej / Anny Steller (produkcja: Nowy Teatr)”. „NIMiT zorganizuje także spotkanie >>Dancing & Parenting<< prowadzone przez Renatę Piotrowską-Auffret z udziałem zaproszonych polskich artystów, poświęcone tematyce tańca i rodzicielstwa” - podano.
Wicedyrektor NIMiT Aleksandra Dziurosz podkreśliła, że podczas targów promowane będą „wszystkie osoby działające w dziedzinie tańca w Polsce, jak również spektakle, festiwale, organizacje i instytucje”. „Oprócz kompendium wiedzy o tańcu w Polsce, jakim jest platforma PolandDances, zaprezentujemy również programy wspierające współpracę międzynarodową w dziedzinie tańca, między innymi: >>Wspieranie Aktywności Międzynarodowej<< i >>PolandDances /Tournée<< realizowane przez nas corocznie. Chcemy również kontynuować działania sieciujące i budujące wzajemne, międzynarodowe relacje” – powiedziała, cytowana w komunikacie.
„Taniec to nie tylko przestrzeń dla emocji i eksperymentów, ale także dynamiczna forma sztuki, która odzwierciedla współczesne trendy kulturowe. Instytut Adama Mickiewicza z dumą wspiera polskich choreografów i tancerzy, którzy wzbogacają tę inspirującą dziedzinę kultury” – dodała dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza Olga Wysocka.
Pełny program targów jest dostępny pod adresem: https://www.tanzmesse.com/en/programme/. (PAP)
dap/ miś/