Twórczość Juliana Tuwima - poprzez wspólne rozwiązywanie zagadek i śpiewanie wierszy - przybliżą najmłodszym uczniom artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej. W warsztatach weźmie udział ok. tysiąca dzieci, a zajęcia będą odbywać się przede wszystkim w małych miejscowościach w regionie.
W ramach projektu „W ry(t)mach Tuwima. Tajemnica skrzyni prapradziadka” artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej odwiedzą łącznie 20 miejscowości w regionie, a spotkają się z uczniami mniejszych miejscowości - mówiła w piątek na konferencji prasowej zastępczyni dyrektor OiFP Małgorzata Bil-Jaruzelska podczas inauguracji projektu w szkole podstawowej w Choroszczy. Zaplanowano w sumie 40 lekcji m.in. Narewce, Szudziałowie, Dąbrowie Białostockiej, Lipsku i Hajnówce, które potrwają do końca roku.
Twórca scenariusza i reżyser Rafał Supiński mówił dziennikarzom, że projekt zakłada zaangażowanie młodego widza. Powiedział, że zależało mu na stworzeniu warsztatów interaktywnych, które będą otwierały wyobraźnię, uczyły myślenia przyczynowo-skutkowego, a także uczyły dobrej zabawy przez naukę.
Bohaterami tych audycji jest rodzeństwo: brat i siostra, którzy pewnego dnia zaglądają na strych prapradziadka...
„Z tego względu, że sam uwielbiam zagadki, jeździć do różnych escape roomów, te warsztaty stworzyłem na zasadzie zagadek, które dzieciaki muszą odgadnąć w trakcie naszego warsztatu” - powiedział reżyser. Dodał, że zagadki ukryte są w wierszach Tuwima, które są śpiewane podczas tych audycji. Ocenił, że teksty Tuwima są lekkie, zabawne, przyjemne, a dzięki śpiewaniu ich, uczestnicy mogą zapoznać się z różnymi rodzajami muzyki.
Będzie można usłyszeć muzyczne wersje wierszy "Lokomotywa", "Abecadło" i "Okulary". Jak mówił Maksym Fedorov, który stworzył muzykę i wcielił się też w rolę brata, każda piosenka to różne style muzyczne: latino, blues oraz poezja śpiewana. "Myślę, że dla dzieci też będzie ciekawie, żeby poznać różne style muzyki i mogli zobaczyć jak łączyć tekst wierszy z muzyką" - powiedział. Dodał, że stara się też wprowadzać nastrój poprzez muzykę, gdy są momenty niepewności i odkrywania zagadek.
W piątek pierwsze zajęcia odbyły się w szkole podstawowej w Choroszczy niedaleko Białegostoku. Jak mówiła dyrektorka szkoły Ewa Zawistowska, szkoła po raz pierwszy gości artystów OiFP. Była pod ogromnym wrażeniem warsztatów, podobnie jak dzieci. „Razem śpiewaliśmy, recytowaliśmy, odgadywaliśmy zagadki, więc (...) dla naszych uczniów jest to niezwykłe, cenne działanie" - dodała.
Po warsztatach każdy z uczestników otrzymuje specjalny folder z krzyżówką i informacjami o Julianie Tuwimie. Jest tam też kod QR, który przenosi do muzycznej gry.
Projekt „W ry(t)mach Tuwima. Tajemnica skrzyni prapradziadka” otrzymał dofinansowanie z unijnych środków z Krajowego Planu Odbudowy. To kolejny taki projekt OiFP. Wcześniej instytucja organizowała audycje muzyczne przybliżające postać Aleksandra Fredry, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza.(PAP)
swi/ dki/