U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. – poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".
Wrak o nazwie Mazarron II, datowany na lata 610-580 p.n.e., ma długość 8,15 m i szerokość 2,25 m i był załadowany sztabkami ołowiu. Musiał zostać wydobyty w związku z niszczącym wpływem prądów morskich i naciskiem dotychczasowego metalowego zabezpieczenia.
Proces wydobywania statku trwał 40 dni i zakończył się w czwartek. Był prowadzony przez zespół specjalistów w zakresie podwodnych stanowiskach archeologicznych i został sfinansowany przez regionalne ministerstwo kultury wspólnoty autonomicznej Murcja.
"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości na świecie" – przyznała Carmen Maria Conesa, szefowa resortu kultury Murcji.
Części wraku trafią teraz do laboratorium Narodowego Muzeum Archeologii Podwodnej w Kartagenie (ARQUA), gdzie zostanie przeprowadzony czteroletni proces konserwacji. Wydobyte elementy posłużą jako cenne źródło wiedzy o czasach fenickich.
"Badanie technik budowy statków stosowanych przez Fenicjan pozwoli nam pogłębić naszą wiedzę na temat nawigacji (za czasów) tego śródziemnomorskiego narodu. Kawałki lin znalezione w tym miejscu, które zachowują węzły z okresu fenickiego, również dostarczą informacji w tym zakresie" – powiedział kierujący projektem wydobycia wraku Carlos de Juan, specjalista z Uniwersytetu w Walencji.
Podczas prac wydobywczych nieoczekiwanie znaleziono również pozostałości kotwicy.
Z Madrytu Marcin Furdyna (PAP)
mrf/ szm/