W czwartek przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.
W obchodach wzięli udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, harcerze, uczniowie i nauczyciele z gdańskich szkół oraz mieszkańcy.
„Jak co roku w rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów spotykamy się pod pomnikiem poświęconym temu wielkiemu zbiorowemu doświadczeniu, które było fenomenem w dziejach okupowanej Europy w latach 1939-1945. Spotykamy się, aby oddać hołd tym, którzy działali i walczyli w zakonspirowanych strukturach państwa podczas II wojny światowej” – mówił wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.
Podkreślił, że dzięki żyjącym uczestnikom tamtych wydarzeń nie jesteśmy sami. „Łączy nas pamięć. Dzięki tej pamięci nie jesteśmy przypadkowymi przechodniami w łańcuchu pokoleń. Dziękujemy Wam za to i zapewniamy Was, że pamiętamy i nigdy nie zapomnimy” – powiedział.
Prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz prezes Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów prof. Jerzy Grzywacz zaznaczył, że Polskie Państwo Podziemne miało powszechne poparcie w społeczeństwie polskim zarówno w strefie okupacji niemieckiej, jak i w strefie okupacji radzieckiej. „I to właśnie ono potrafiło w miarę ochronić społeczeństwo polskie tak, że nie uległo ono jeszcze większej destrukcji, niż miało to miejsce” – dodał.
Pod koniec uroczystości został odczytany apel pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Uczestnicy złożyli też wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.
Polskie Państwo Podziemne funkcjonowało od 27 września 1939 r. do 1 lipca 1945 r. Były to tajne struktury państwa polskiego, a zarazem największa tego rodzaju organizacja funkcjonująca na świecie w czasie II wojny światowej. Zbrojnym ramieniem PPP była najpierw organizacja wojskowa pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski (SZP), następnie Związek Walki Zbrojonej (ZWZ), który w lutym 1942 roku został przekształcony w Armię Krajową.(PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ aszw/