W Warszawie trwają uroczystości upamiętniające postać kuriera Podziemnego Państwa Polskiego Jana Karskiego w 20. rocznicę śmierci polskiego i amerykańskiego patrioty, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
W niedzielę po południu o godz 15.30 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem-ławeczką Jana Karskiego, o godz. 17-tej odprawiona zostanie Msza św. w intencji Jana Karskiego w kościele środowisk twórczych, św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego, o godz. 18-tej odbędzie się koncert w kościele, dedykowany Janowi Karskiemu – poinformowała PAP Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, która wraz z Dzielnicą Śródmieście m.st. Warszawy jest organizatorem uroczystości.
"13 lipca 2000 r. odszedł człowiek, który był jedną z najwybitniejszych osobistości XX wieku. Człowiek o prawym charakterze i poczuciu sprawiedliwości" – powiedział Elie Wiesel, laureat pokojowej nagrody Nobla na wiadomość o śmierci Jana Karskiego, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, świadka Zagłady. – "Dzięki Niemu wiemy, że jednostka, jeśli tego pragnie, ma szansę wpłynąć na bieg historii. Dzięki niemu następne pokolenia będą mogły uwierzyć w ludzkość" - dodał.
"Jana Karskiego opłakiwali Polacy, Amerykanie, Izraelczycy, Chrześcijanie i Żydzi. Pamiętają Go, choć nie żyje już 20 lat. Jego uniwersalne wartości zawsze były bezcenne, a dziś świat potrzebuje Go bardziej niż kiedykolwiek" – powiedziała Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.
Według burmistrza Śródmieścia Aleksander Ferensa, nie da się budować lepszego jutra bez wiedzy o tym, co działo się wczoraj. "Historia w znacznej mierze określa lokalną tożsamość. Dlatego podtrzymywanie pamięci o przeszłości, o bohaterach jest jednym z naszych najważniejszych zadań. Choć od śmierci Jana Karskiego minęło już 20 lat, to wartości, którymi się kierował, jego ogromny i bezwarunkowy szacunek do drugiego człowieka, nie tracą na aktualności. Jestem przekonany, że przybliżanie jego życia oraz idei, nie tylko młodym ludziom, to klucz do zasypania coraz głębszych podziałów w społeczeństwie" – powiedział Burmistrz Ferens.
Jan Karski (Jan Kozielewski, 1914-2000), kurier Podziemnego Państwa Polskiego. Utrzymywał kontakt między władzami konspiracyjnymi a Rządem RP na Uchodźctwie. Narażając życie, przedostał się dwukrotnie do getta, a następnie do obozu przejściowego w Izbicy niedaleko Bełżca. Jako naoczny świadek zagłady Żydów, spotykał się głowami państw, politykami, kluczowymi organizacjami alianckimi, próbując ich nakłonić do zdecydowanych działań. Znany jako człowiek, który próbował zatrzymać´ Holokaust.
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski i amerykański patriota, honorowy obywatel Izraela; kawaler najwyższych odznaczeń: Virtuti Militari, Orderu Orła Białego i amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności.
Przez czterdzieści lat kształcił pokolenia młodzieży jako profesor Uniwersytetu Georgetown. Był autorem książek "Tajne Państwo – opowieść o polskim podziemiu", "Wielkie mocarstwa wobec Polski: 1919-1945, od Wersalu do Jałty".
"Łączył i inspirował niezliczone rzesze ludzi na całym świecie do stawania w obronie wartości. Dał nam przykład, o co warto walczyć, wyznaczył nam nasze zadania: obronę wolności, ochronę słabych, poszanowanie pokoju. Wiele z tych zadań pozostaje niedokończonych do dziś, gdy świat stoi w obliczu nowych zagrożeń" – mówił o Janie Karskim Stephen D. Mull, student Karskiego, były ambasador USA w Polsce.
Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego prowadzi działalność od 2012 roku, upowszechniając wartości uosabiane przez swojego patrona. Misją Fundacji jest popularyzacja współczesnego wymiaru dziedzictwa Jana Karskiego, a tym samym potrzeby zachowania najwyższych standardów służby publicznej, obrony praw człowieka i budowania relacji społecznych opartych na tolerancji i otwartości.
Fundacja prowadzi działania w trzech obszarach: edukacji obywatelskiej, upamiętniania Jana Karskiego, budowania stosunków i relacji ze środowiskami bliskimi idei Patrona. (PAP)
Anna Bernat
abe/ robs/