Odwaga i poświęcenie, bezinteresowność i empatia, służba publiczna i odpowiedzialność – wartości, które uosabiał legendarny kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, znów nabrały dziś znaczenia – podkreśla Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.
24 kwietnia mija 106. rocznica urodzin Jana Karskiego.
„W Polsce i na świecie możemy spotkać ludzi, którzy jak kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego w czasach II Wojny światowej, dziś nie pozostają obojętni i wykazują się odwagą a nawet ryzykują życiem, aby ratować innych. Są wśród nich lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, salowe oraz naukowcy, pracujący nad szczepionkami i lekarstwem przeciwko koronawirusowi - powiedziała Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, cytowana w przesłanym PAP komunikacie.
„Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której możesz zrobić coś dobrego, niech historia Karskiego będzie dla Ciebie inspiracją i po prostu zrób to” - powiedział sir. Martin Gilbert, prof. Historii Oxford University.
W duchu wartości Karskiego pracują, poświęcają swój czas i środki także liczni wolontariusze, siostry zakonne, imigrantki szyjące maseczki, grupy młodzieżowe tworzące sieci pomocy dla osób starszych. Takich, często anonimowych, bohaterów jest dziś bardzo wielu na całym świecie, w różnych kulturach, religiach i systemach politycznych. „Często nawet nie wiedzą, kim był Karski, co robił i jak żył, ale Karski w nich jest” - dodała Junczyk-Ziomecka.
Razem z nimi Fundacja obchodzi urodziny Jana Karskiego, stawiając czoło wyzwaniom 2020 roku, z przekonaniem, że dziedzictwo polskiego bohatera jest uniwersalne i aktualne. Zobowiązuje do wrażliwości na tych, którym dzieje się krzywda, do stawiania interesu drugiego człowieka ponad swój własny. Przypomina, że często strach trzeba zastąpić odwagą i działaniem.
„W czasie pandemii - odwaga i poświęcenie, bezinteresowność i empatia, służba publiczna i odpowiedzialność - wartości, które uosabiał Jan Karski nabrały szczególnego znaczenia” - podkreślono w komunikacie.
Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny, będąc kurierem polskiego podziemia jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce "Tajne państwo", po raz pierwszy opublikowanej w 1944 roku. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 roku honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie. (PAP)
Anna Bernat
abe/ pat/