Złożeniem kwiatów pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki uczczono w środę w Białymstoku 38. rocznicę męczeńskiej śmierci tego kapelana "Solidarności" zamordowanego przez SB.
Ks. Popiełuszko pochodził z Białostocczyzny. Urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 r.
Rano kwiaty pod białostockim pomnikiem księdza Popiełuszki złożyli działacze NSZZ "Solidarność", wojewoda podlaski, wicemarszałek województwa, delegacja Instytutu Pamięci Narodowej. Nie było przemówień.
Przed południem znicz pod pomnikiem księdza Jerzego zapalił także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
"Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem Solidarności, kapłanem niezłomnym (..) był kapelanem, który nigdy nie pogodził się z utratą przez Polskę niepodległości, był obrońcą represjonowanych przez system komunistyczny. Jego zabójstwo przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. było aktem bezprawnym, było zbrodnią, która godziła w całe społeczeństwo" - powiedział pod pomnikiem dziennikarzom dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela. Podkreślił, że nie znamy do dziś prawdziwych inspiratorów tej zbrodni.
Przewodniczący podlaskiej NSZZ Solidarności Józef Mozolewski dodał, że msze za ojczyznę i głoszone przez księdza Popiełuszkę kazania, były wtedy "drogowskazem", który doprowadził do odzyskania wolności i niepodległości, dlatego należy o księdzu pamiętać.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski ocenił, że ksiądz Jerzy jest symbolem wysiłku Polaków w dążeniu do wolności, odrzucenia komunizmu, jest też symbolem "więzi społeczeństwa z Kościołem katolickim". Dodał także, że ksiądz Popiełuszko był "pociągającym przykładem" działań na rzecz społeczeństwa, wolności, angażowania się w obronę osób prześladowanych.
"I teraz przed nami tylko to kolejne wyzwanie, aby tę przestrzeń wolności jak najlepiej, najsprawiedliwiej, jak najgodniej zagospodarowywać - z tym oczywiście różnie wychodzi, ale ważne, że trzeba się starać" - dodał Paszkowski.
Wojewoda wyraził nadzieję, że jeszcze bardziej postać i działalność ks. Popiełuszki pokaże w regionie, uaktualni, upowszechni - także młodym - przygotowywane Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.
We wrześniu Fundacja "Dobro" rodziny Popiełuszków przekazała w darowiźnie Muzeum Podlaskiemu działkę (ok. 1 ha) w Okopach pod budowę tego muzeum. Ma ono być - jak informowano wcześniej - oddziałem Muzeum Podlaskiego.
List intencyjny ws. muzeum był podpisany w czerwcu 2020 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w lipcu 2022 r. w obecności ministra kultury prof. Piotra Glińskiego podpisano porozumienie ws. utworzenia muzeum w Okopach. Porozumienie zawarła Fundacja "Dobro" i Muzeum Podlaskie. Jest gotowy projekt architektoniczny muzeum, który przygotował architekt Mirosław Nizio.
Marszałek województwa podlaskiego deklarował wcześniej, że do końca 2022 r. ma być wydane pozwolenie na budowę muzeum w Okopach, kosztorys. Wcześniej wyrażane plany wskazywały, że muzeum miałoby być gotowe w 2025 r.
"Był posłańcem prawdy i nadziei (...) Bez wątpienia wywalczył nam kawałek wolnej Polski" - powiedział w środę o księdzu Popiełuszce wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz. Dodał, że na razie nie ma nowych informacji w sprawie muzeum w Okopach. (PAP)
autorka: Izabela Próchnicka
kow/ dki/