Muzeum Wałbrzyszan powstanie w wyniku adaptacji budynku siłowni w zabytkowym kompleksie dawnej kopalni „Julia”. Miasto otrzymało 7 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej, we wrześniu zostanie ogłoszony przetarg na projekt i wykonanie nowej placówki.
Projekt Muzeum Wałbrzyszan otrzymał dofinansowanie w ramach funduszy na rzecz transformacji obszarów górniczych. W nowej placówce będzie można poznać losy mieszkańców miasta - zarówno obecnych, jak i tych żyjących przed 1945 rokiem.
„Muzeum Wałbrzyszan nie będzie klasyczną przestrzenią muzealną. To będzie przestrzeń, gdzie będą się przecinać losy wielu wałbrzyszan z całego świata. Powstanie miejsce, które będzie wypadkową wielu kultur, historii, tradycji i legend. Chcemy, aby projekt był realizowany w idei wspólnotowej” – przekazał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Rozpoczęły się prace nad koncepcją merytoryczną. W poniedziałek ogłoszono, że dyrektorem projektu został Marek Arcimowicz - fotograf i dziennikarz, jeden z ambasadorów Wałbrzycha. W składzie rady programowej znaleźli się przedstawiciele wielu środowisk i instytucji.
„Dostałem zadanie, któremu będę się starał sprostać. Mam nadzieję, że zbudujemy tu, w Wałbrzychu, zgrany zespół, który wykreuje piękną historię o Wałbrzychu. Będę dążył do tego, aby mieszkańcy zostali docenieni, aby ich historie zostały wysłuchane i opowiedziane. To będzie właśnie opowieść o ludziach” - wskazał Marek Arcimowicz.
Dawna kopalnia „Julia” to już teraz ważne miejsce na mapie Wałbrzycha. W 1980 roku miały tam miejsce strajki górników związanych z „Solidarnością”. Po 1989 roku w mieście zakończono wydobycie. Od 1999 roku w kopalni działało Muzeum Przemysłu i Techniki, a od 2014 roku funkcjonuje tam Centrum Nauki, Kultury i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu.(PAP)
Autor: Michał Torz
mt/ miś/