Coraz większe zainteresowanie historią księżnej Daisy von Pless i całego rodu Hochbergów sprawia, że te postacie stają się nowymi symbolami Wałbrzycha. Stąd pomysł na fabularną grę miejską, która przybliży je mieszkańcom i turystom.
Jak powiedział PAP prezes wałbrzyskiej Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusz Mykytyszyn, głównym elementem tegorocznych obchodów 141. rocznicy urodzin księżnej Daisy, która przypada w sobotę 28 czerwca, będzie fabularna gra miejska pt. „Z wizytą u Hochbergów”.
Program gry przewiduje m.in. zwiedzanie miasta szlakiem ciekawostek związanych z tą arystokratyczną rodziną, bal w pałacu, naukę tańca oraz plener malarski.
Punkty gry będą zlokalizowane m.in. w Muzeum w Wałbrzychu oraz w Pałacu Czettritzów i otaczającym go parku.
„Od kilku lat zauważamy coraz większe zainteresowanie tą arystokratyczną częścią historii Wałbrzycha. Ostatnia pani na zamku Książ księżna Daisy von Pless staje się równoprawnym symbolem naszego miasta, podobnie jak niegdyś były kopalniane szyby” - powiedział Mykytyszyn.
Prezes fundacji dodał, że w grudniu 2013 r. wydano po praz pierwszy po polsku książkę pt. "Lepiej przemilczeć - Prywatne Pamiętniki Księżnej Daisy von Pless z lat 1895-1914", a w październiku tego roku ma być zakończona renowacja mauzoleum Hochbergów, które znajduje się w parku przy zamku Książ.
„Mam nadzieję, że będzie dodatkowym magnesem dla zwiedzających, bo to bardzo ciekawa budowla. Oprócz fresków autorstwa Feliksa Antoniego Schefflera, można zobaczyć tam stiukową dekorację na ścianach” - powiedział Mykytyszyn.
Księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, urodzona w 1873 r. jako Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, nazywana Daisy, pochodziła z arystokracji brytyjskiej. Po ślubie z księciem pszczyńskim Hansem Heinrichem XV Hochbergiem zamieszkała na zamku w Książu.
Była fundatorką sierocińców, szkół dla ubogich dzieci i finansowała pomoc medyczną. Podczas I i II wojny światowej angażowała się w opiekę nad jeńcami, pomagała też więźniom obozu koncentracyjnego w Gross Rosen.
Wysiedlona z Książa w czasie II wojny zmarła 29 czerwca 1943 r. w Wałbrzychu. Za jej postawę Sejmik Województwa Dolnośląskiego rok 2013 postanowił poświęcić jej pamięci.(PAP)
ros/ jbr/