W Gdyni i Sopocie w środę odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej. 14 lutego mija 82. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w AK.
W środę na skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Wzięli w nich udział m.in. samorządowcy, działacze Światowego Związku Żołnierzy AK, przedstawiciele Marynarki Wojennej i lokalnych stowarzyszeń.
Obecny na uroczystościach były żołnierz AK, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Jerzy Grzywacz, ps. Tapir podkreślił, że 14 lutego jest ważną datą dla żyjących żołnierzy AK. "Konspiracyjne wojsko polskie powstało już 27 września 1939 roku – na dzień przed poddaniem się Warszawy. AK nosiła na początku inną nazwę i dopiero 14 lutego 1942 roku przybrała miano Armii Krajowej" - przypomniał.
Dodał, że miała ona bronić obywateli przed "strasznymi zakusami armii hitlerowskiej". Zaznaczył, że Polska wówczas miała dwóch wrogów, tym drugim był Związek Sowiecki. "W 1944 roku trwała tzw. akcja +Burza+, która rozpoczęła się w Wilnie akcją +Ostra Brama+, a zakończyła bohaterskim, ale jakże tragicznym Powstaniem Warszawskim. O niej też powinniśmy pamiętać" - podkreślił Grzywacz.
"Jesteśmy tutaj, by dać świadectwo naszej pamięci" - zaznaczył w swoim wystąpieniu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Podkreślił, że w trakcie uroczystości przywoływane są "niezwykłe postacie, które zapisały swoje najpiękniejsze karty w księdze historii naszej ojczyzny". "Z jednej strony byli dla całego narodu symbolem oporu i patriotyzmu. Z drugiej strony, kiedy przyszła wolna Polska, kombatanci Armii Krajowej włączyli się działania, które poprzez osobiste świadectwo budowały postawy patriotyczne w najmłodszym pokoleniu" - powiedział.
W Sopocie uroczystości 82. rocznicy powołania Armii Krajowej odbyły się przed pomnikiem AK w parku im. Sanitariuszki "Inki". W uroczystościach wzięły udział m.in. pełniąca funkcję prezydent miasta Magdalena Czarzyńska-Jachim i wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
Uroczystości odbyły się z udziałem wojskowej asysty honorowej garnizonu Gdynia.
14 lutego 1942 r. premier RP gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny - jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej.
Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony oraz przygotowanie armii podziemnej na okres powstania powszechnego, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ pat/