Pomnik Władysława Zamoyskiego odsłonięty został w czwartek w Kórniku (Wielkopolskie). Uroczystość zorganizowano w setną rocznicę jego śmierci.
Władysław Zamoyski urodził się 18 listopada 1853 r., zmarł 3 października 1924 r. Jego działalność społeczna przez lata związana była z Wielkopolską i Kórnikiem, który otrzymał w spadku po swym wuju, Janie Działyńskim. Jednym z najważniejszych przejawów tej działalności było wykupowanie polskich majątków zagrożonych przejęciem przez Niemców, co miało na celu utrzymanie polskiego stanu posiadania w kolonizowanej i germanizowanej przez zaborcę Wielkopolsce.
Rada Miasta i Gminy Kórnik ustanowiła rok 2024 rokiem hrabiego Władysława Zamoyskiego. Tak samo postąpił samorząd powiatu poznańskiego. Władze Kórnika przypomniały, że Zamoyski finansował działalność Biblioteki Kórnickiej, wspierał też stworzoną przez Jadwigę Zamoyską Szkołę Domowej Pracy Kobiet.
„Hrabia Zamoyski był zaangażowany w obronę polskich interesów, a także dążył do wzmocnienia gospodarczego i kulturalnego Wielkopolski oraz Podhala. Dzięki temu na zawsze połączył ze sobą te dwa regiony. Był wielkim patriotą, społecznikiem i wizjonerem, który poświęcił całe życie krajowi oraz społeczeństwu. Może stanowić wzór samorządowca” – powiedział w czwartek podczas uroczystości starosta poznański Jan Grabkowski.
Jego działalność społeczna przez lata związana była z Wielkopolską i Kórnikiem, który otrzymał w spadku po swym wuju, Janie Działyńskim. Jednym z najważniejszych przejawów tej działalności było wykupowanie polskich majątków zagrożonych przejęciem przez Niemców, co miało na celu utrzymanie polskiego stanu posiadania w kolonizowanej i germanizowanej przez zaborcę Wielkopolsce.
„Zamoyski stawiał dobro wspólnoty ponad własne, dbał o rozwój lokalny, kierując się rozwagą i odpowiedzialnością. Dał nam też cenną lekcję: by służyć innym, trzeba mieć nie tylko określoną wizję, ale i serce pełne pasji” – dodał starosta.
Starostwo Powiatowe w Poznaniu poinformowało, że pomysł powstania dwumetrowego monumentu hrabiego w Kórniku wyszedł od Kórnickiego Stowarzyszenia Ogończyk oraz od mieszkańców ulicy Władysława Zamoyskiego.
„Obie grupy połączyły siły i w ten sposób powstał komitet społeczny, który szybko zyskał wsparcie ze strony samorządowców oraz Fundacji Zakłady Kórnickie. Zaproponowano, by wykorzystać udany projekt Michała Gąsienicy-Szostaka, na podstawie którego powstał pomnik w Zakopanem. Ten w Kórniku stanął u zbiegu ulic Poznańskiej i Poprzecznej, na skwerze, który nazwano imieniem Władysława Zamoyskiego” – podał samorząd.
Realizacja projektu była możliwa dzięki środkom zebranym przez lokalną społeczność oraz instytucje i stowarzyszenia związane z dziedzictwem historycznym regionu. Powiat poznański przekazał na jego budowę 10 tys. zł. W kosztach partycypował również powiat tatrzański i kórnicki samorząd.
„To ważny moment dla Kórnika i jego mieszkańców. Działania hrabiego na zawsze przecież zmieniły oblicze naszego miasta i regionu. On nam pokazał, jak ważna troska o wspólne dobro, a jego spuścizna może być inspiracją” – podkreślał burmistrz Kórnika Przemysław Pacholski.
Senat RP podjął przed rokiem uchwałę o ogłoszeniu roku 2024 Rokiem Władysława Zamoyskiego. W uchwale Senatu napisano, że od momentu odziedziczenia dóbr kórnickich Władysław Zamoyski uważał się za ich powiernika i opiekuna.
"Jego pragnienie rozkwitu ukochanej Ojczyzny sprawiło, że powierzone dziedzictwo chronił, pielęgnował i pożytkował dla dobra Narodu Polskiego. Już w 1912 roku Władysław wraz z siostrą Marią i matką Jadwigą podpisali dokument o zamiarze przekazania całego majątku na rzecz mającej powstać w przyszłości fundacji narodowej. W 1924 roku, po śmierci matki, Zamoyski wraz z siostrą zrzekli się swych dóbr i złożyli projekt ustawy o utworzeniu fundacji Zakłady Kórnickie, której zadaniem było m.in. utrzymywanie Biblioteki Kórnickiej oraz Szkoły Domowej Pracy Kobiet" – przypomniano.
Władysław Zamoyski zmarł 3 października 1924 r. nie doczekawszy uchwalenia przez Sejm ustawy o Zakładach Kórnickich. Nastąpiło to 30 lipca 1925 r.(PAP)
rpo/ dki/