Inne

21.03.2014 aktualizacja 02.10.2016

Na Podhalu można zwiedzać szlak Zamoyskiego

Władysław Zamoyski. Źródło: Wikimedia Commons Władysław Zamoyski. Źródło: Wikimedia Commons

28 historycznych obiektów i miejsc związanych z hrabią Władysławem Zamoyskim można zwiedzać na Podhalu i w Tatrach. Szlak Zamoyskiego został wytyczony z okazji 160. rocznicy urodzin tej zasłużonej dla Zakopanego i Polski postaci.

Inicjatorami powstania szlaku byli członkowie klubu im. Zamoyskiego.

"Celem naszego projektu było przypomnienie zasług Władysława Zamoyskiego dla Zakopanego i dla Polski. Pod Tatrami jest bardzo wiele pamiątek związanych z hrabią Zamoyskim. Niestety wiedza o nich nie jest w społeczeństwie powszechna” – powiedział PAP prezes klubu im. Zamoyskiego Piotr Bąk, współautor szlaku. Dodał, że do tej pory nie było przewodnika, który pozwoliłby zwiedzającym poznać miejsca związane z hr. Zamoyskim.

Obiekty znajdujące się na szlaku zostały oznaczone niewielkimi tabliczkami z wizerunkiem hr. Zamoyskiego i oznaczone zostały kodem QR, dzięki któremu na mobilnym urządzeniu np. na smartfonie zwiedzający może odczytać informacje o danym miejscu. Dodatkowo zostały wydane mapy i przewodniki, z którymi można zwiedzać szlak. Można je bezpłatnie otrzymać m.in. w punktach informacji turystycznej w Zakopanem. O szlaku można też przeczytać na stronie internetowej zamoyski.pl.

Na szlaku znalazły się m.in. Szkoła Domowej Pracy Kobiet (obecnie siedziba Tatrzańskiego Parku Narodowego), pustelnia św. brata Alberta i klasztor sióstr Albertynek na Kalatówkach, a także Morskie Oko i skansen kolejowy w Chabówce.

Projekt szlaku i przewodnik został przygotowany przez pracowników Muzeum Tatrzańskiego Zbigniewa Moździerza i Jerzego M. Roszkowskiego.

Klub im. Zamoyskiego liczy, że „atrakcyjna i nowoczesna forma opracowania szlaku przyczyni się do przypomnienia osoby wielkiego Polaka”.

Patriota i społecznik Władysław hrabia Zamoyski urodził się w 1853 r. w Paryżu. W 1889 r. zakupił dobra zakopiańskie wraz ze znaczną częścią Tatr i zamieszkał w Kuźnicach. Uratował od zupełnego zniszczenia zdewastowane przez poprzednich właścicieli lasy tatrzańskie, ograniczając w nich wyręby i prowadząc zalesienia. Dzięki staraniom Zamoyskiego, wybudowano linię kolejową z Chabówki do Zakopanego. Hrabia był mocno zaangażowany w spór graniczny z królestwem Węgier o Morskie Oko. Zamoyski m.in. zapoczątkował budowę w Zakopanem elektrowni wodnej i przyczynił się do powstania w mieście wodociągów.

Hrabia Zamoyski zmarł w 1924 w Kórniku. Cały swój majątek, między innymi Dobra Kórnickie w Wielkopolsce oraz zakopiańskie przekazał na cele społeczne i narodowe w formie fundacji.(PAP)

szb/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL