
W Łodzi, na Cmentarzu Rzymskokatolickim Doły, odbędzie się w czwartek uroczysty pogrzeb szczątków ekshumowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Kazimierza Szczepańskiego "Wichra" - żołnierza Konspiracyjnego Wojska Polskiego, skazanego na karę śmierci podczas pokazowego procesu w Wieluniu w1950 r.
Na uroczystości pogrzebowe Kazimierza Szczepańskiego "Wichra", które 22 maja 2025 r. rozpocznie msza święta o godz. 13 odprawiona w kaplicy Cmentarza Rzymskokatolickiego Doły przy ul. Smutnej 6 w Łodzi, zaprosił łodzian dyrektor łódzkiego oddziału IPN ppłk rez. Karol Piskorski.
Szczątki Kazimierza Szczepańskiego zostały odnalezione na tym samym cmentarzu, w listopadzie 2019 r., podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN.
Szczepański urodził się 20 października 1924 r. w Raczynie w powiecie wieluńskim. W maju 1945 r. został powołany do służby w Ludowym Wojsku Polskim w 12. Szkolnym Pułku Piechoty w Warszawie, skąd zdezerterował w październiku i wrócił w rodzinne strony, gdzie ukrywał się do kwietnia 1946 r.
W tym czasie wstąpił do oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego, dowodzonego przez ppor. Antoniego Pabianiaka "Błyskawicę". Działalność zbrojną kontynuował w oddziale dywersyjnym KWP krypt. "Wawel", dowodzonym przez komendanta III Komendy KWP kpt. Jana Małolepszego "Murata", na czele którego stał od jesieni 1947 r. do lutego 1948 r.
Był jednocześnie adiutantem "Murata" oraz pełnił funkcję szefa ds. wyszkolenia w sztabie III Komendy KWP. Jako dowódca oddziału przeprowadził szereg akcji zbrojnych wymierzonych w funkcjonariuszy bezpieki i działaczy komunistycznych oraz zorganizował wiele akcji aprowizacyjnych. W październiku 1947 r. został ranny w zasadzce zorganizowanej przez funkcjonariuszy bezpieki w rodzinnej miejscowości. Udało mu się jednak zbiec i powrócić do działalności konspiracyjnej.
Został aresztowany w październiku 1949 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Wieluniu. Wyrokiem Wojskowego Sadu Rejonowego w Łodzi z 21 kwietnia 1950 roku, podczas pokazowego procesu w Wieluniu, został skazany na karę śmierci. Wyrok został wykonany 22 maja 1950 r. w więzieniu przy ul. Sterlinga 16 w Łodzi.(PAP)
agm/ wj/