![Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, fot. PAP/Grzegorz Michałowski](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202502/pap_20201218_10N.jpg?itok=-abcf8nU)
Powojenne losy Polaków to temat cyklu "Ocaleliśmy. I co dalej?", który w środę (12 lutego) zainauguruje Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Na pierwsze spotkanie zaplanowano pokaz filmu Wandy Jakubowskiej "Ostatni etap". Kulisy jego powstania przybliży filmoznawczyni i historyczka Michalina Majewska.
"W ramach cyklu +Ocaleliśmy i co dalej?+ chcemy cofnąć się do roku 1945, roku końca wojny. To moment w historii, który na nowo zdefiniował życie w Polsce i Europie. Ci, którzy przeżyli wojnę, czuli nie tylko ulgę. Zmagali się z emocjonalnym piętnem, jakim były doświadczenia wojenne, a jednocześnie musieli odnaleźć się w nowym świecie zmienionych granic, przesiedleń, zmian politycznych i groźby nowego konfliktu światowego między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi. Zmiany polityczne spadły na straumatyzowane i głęboko doświadczone społeczności całej Europy" - podkreślił główny specjalista ds. edukacji w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi Michał Adamiak.
W 80 lat po zakończeniu wojny Centrum Dialogu, wraz z badaczami i badaczkami wątków żydowskich oraz historii wielokulturowej Łodzi, przeanalizuje powojenne losy Polaków, zwłaszcza ocalałych z Holocaustu Żydów. Zdaniem organizatorów cyklu analiza ścieżek życiowych i wyborów, jakie podejmowali, by poradzić sobie z trudną przeszłością i móc zacząć wszystko od nowa, może być bardzo krzepiąca w obecnej rzeczywistości politycznej. Ocalali z Holocaustu poszukiwali sensu życia i wiary w człowieczeństwo, angażując się w działania artystyczne, społeczno-polityczne czy pomocowe.
Podczas inauguracyjnego spotkania pt. "Auschwitz oczami byłej więźniarki" w środę 12 lutego o godz. 18 w siedzibie Centrum Dialogu publiczność będzie mogła obejrzeć jedno z najważniejszych dzieł powojennej kinematografii polskiej – film w reżyserii Wandy Jakubowskiej "Ostatni etap". Michalina Majewska, autorka projektu „Kino po żydowsku”, przybliży kulisy jego powstania – od osobistych doświadczeń reżyserki z Auschwitz, przez propagandowy wymiar produkcji, po niezwykłe warunki, jakie stworzyła aktorkom na planie.
Następne spotkanie "Dziady, dybuki i mieszańce" zaplanowano na 27 marca; o odkrywaniu korzeni będzie można porozmawiać z Andrzejem Stankiewiczem i Jarosławem Kurskim. Cykl będzie kontynuowany w środy 9 kwietnia, 14 maja i 11 czerwca. Więcej szczegółów na ich temat znajdziemy na https://www.centrumdialogu.com/ .(PAP)
agm/ aszw/