We wtorek, 5 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęła się Międzynarodowa konferencja ETHER. Jej tematem przewodnim jest rola sztucznej inteligencji (AI) w muzeach, archiwach, uczelniach i instytucji kultury oraz jej wpływ na to, jak badamy i rozumiemy naszą przeszłość.
"Konferencja ETHER, na której się spotykamy, to przestrzeń dialogu między specjalistami, którzy mają wspólny cel: ochrona, rozwój i popularyzacja naszego dziedzictwa kulturowego" - powiedział w trakcie otwarcia Karol Zgódka, dyrektor Departamentu Mediów i Sektorów Kreatywnych w Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W informacji prasowej, przekazanej PAP podano, że wydarzenie organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa stawia na innowacje i współpracę pomiędzy środowiskami akademickimi, muzealniczymi i kreatywnymi, a tegoroczna konferencja ma na celu ukazanie, jak najnowsze osiągnięcia technologiczne rewolucjonizują digitalizację i ochronę dziedzictwa. Wśród gości specjalnych, obecnych na II edycji są m.in. prof. Robert Erdmann z Uniwersytetu Amsterdamskiego, który opowie o wdrażaniu systemów opartych na AI w m.in. Musée des Arts Decoratifs w Paryżu, prof. Eric Postman z Uniwersytetu w Tilburgu oraz doradca naukowy w Art Recognition, który w czasie wybranego panelu tematycznego zaprezentuje program Art Recognition, umożliwiający autentyfikację dzieł sztuki na podstawie zdjęć.
Organizowane wydarzenie ma podkreślić, że dialog między specjalistami od technologii i dziedzictwa jest odpowiedzią na współczesne wyzwania, jakie stawia przed ludźmi świat technologii. Jest także potrzebą dyskusji między środowiskami, które na co dzień zajmują się ochroną dziedzictwa kulturowego, ale w odmienny sposób. "Technologie cyfrowe oferują nam dziś narzędzia, które nie tylko wspomagają proces digitalizacji kultury, ale także umożliwiają ich ochronę i przekazywanie przyszłym pokoleniom w sposób dotąd niedostępny" - zauważył Zgódka.
"Precyzyjna dokumentacja zabytków wykonywana przy użyciu nowoczesnych narzędzi, takich jak skanowanie laserowe, fotogrametria, modelowanie w 3D czy od niedawna sztuczna inteligencja otwierają przed nami ogromne możliwości w zakresie szerokiego upowszechniania naszego dziedzictwa kulturowego" - zaznaczył Karol Zgódka. "Niezmiernie nas jako ministerstwo cieszy, że poza tradycyjnymi panelami, debatami, dyskusjami w ramach tego wydarzenia zaplanowane są warsztaty ze skanowania i dokumentacji zabytków. Edukacja w tym zakresie rozwija późniejsze profesjonalne podejście do dokumentacji zgodnie z wypracowanymi ogólnie standardami. To z kolei nie tylko gwarantuje wysoką jakość odwzorowań, ale także pozwala na wielokierunkowe wykorzystywanie zgromadzonych zasobów, co wzbogaca działania twórcze i wspiera popularyzację dziedzictwa" - dodał.
Konferencja ETHER – Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo została objęta honorowym patronatem sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnej Konserwator Zabytków Bożeny Żelazowskiej, Polskiego Komitetu do spraw UNESCO oraz Narodowego Centrum Kultury. Będzie trwała przez dwa dni - 5 i 6 listopada podczas których eksperci z Polski i zza granicy będą dyskutować o przyszłości cyfrowego dziedzictwa.(PAP)
azk/ dki/