W warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczącym się w b. więzieniu przy Rakowieckiej, w ramach obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego przygotowano „Rodzinne spotkanie z historią: przed Godziną W”.
Podczas briefingu otwierającego dwudniową imprezę zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma powiedział, że dzięki spotkaniu młodzi ludzie – choć niekoniecznie tylko oni – będą mogli poznawać historię i przez to łatwiej funkcjonować w tej rzeczywistości, którą mamy.
Zaznaczył, że to pierwsze tego typu spotkanie organizowane na terenie dawnego więzienia przy Rakowieckiej, w którym uczestniczą po raz pierwszy wszystkie oddziały IPN.
W plenerowej wystawie pokazano sylwetki powstańców zamordowanych przez komunistów w więzieniu na Rakowieckiej.
Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz podkreślił, że w jednym miejscu uczestnicy imprezy będą mogli się zapoznać z pełną ofertą edukacyjną, wydawniczą i promocyjną IPN – wszystkich zainteresowań Instytutu, nie tylko Powstania Warszawskiego.
"Wszystko to, co w dziedzinie edukacji mamy do zaoferowania, chcemy tutaj na tych więziennych uliczkach pokazać" – podkreślił dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
"Wszystko to, co w dziedzinie edukacji mamy do zaoferowania, chcemy tutaj na tych więziennych uliczkach pokazać" – podkreślił.
Dyrektor Muzeum Filip Musiał przypomniał, że miejsce spotkania – jest związane z powstaniem nie tylko tym, że tu w pierwszych jego dniach Niemcy zamordowali kilkuset więzionych, ale też przez to, że po wojnie zginęło tu 23 powstańców warszawskich zamordowanych przez komunistów.
Podkreślił, że na co dzień muzeum dostępne jest dla osób od 13. roku życia, ale dziś wokół muzeum jest bardzo wiele zajęć i aktywności dla młodszych dzieci.
"Jeśli chcemy zarazić młode pokolenie historią, warto to robić również w takich miejscach jak to" – stwierdził.
Sobotnie wydarzenia w ramach imprezy potrwają od godz. 10.00 do godz. 20.00, a w niedzielę do godz. 16.00.
Na sobotę Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" przygotowało "Grę Powstańczą", która ma najmłodszym przybliżyć historię Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego.
Pracownicy archiwum IPN prezentują Archiwum Pełne Pamięci, przybliżają pracę Centrum Informacji o ofiarach II wojny światowej. Na jednym ze stoisk można też dowiedzieć się, w jaki sposób poznać losy naszych bliskich represjonowanych przez III Rzeszę i Związek Sowiecki w latach 1939–56.
Podczas rodzinnego spotkania z historią przygotowano gry planszowe i wielkoformatowe, quizy i warsztaty, wystawy, zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, koncert piosenek Powstania Warszawskiego i spotkanie z żołnierzami WOT.
Dyrektor Muzeum Filip Musiał przypomniał, że miejsce spotkania – jest związane z powstaniem nie tylko tym, że tu w pierwszych jego dniach Niemcy zamordowali kilkuset więzionych, ale też przez to, że po wojnie zginęło tu 23 powstańców warszawskich zamordowanych przez komunistów.
W sobotę i niedzielę będą prezentowane wystawy "Obława Augustowska" i "Symbole naszej historii". Zaplanowano także zajęcia na strzelnicy w punkcie rekonstrukcyjnym "Powstanie Warszawskie 44", stworzonym przez Projekt Historyczny "Konspiracja".
W sobotę o godz. 18.00 rozpocznie się koncert "Pośród kul, huku dział. Piosenki szturmowe Powstania Warszawskiego" w wykonaniu Teatru Muzycznego "Od Czapy". Wezmą w nim udział żołnierze i uczestnicy powstania i ich rodziny.
W niedzielę na dużej scenie zaplanowano warsztaty śpiewania piosenek patriotycznych i powstańczych "Patriotyczne nutki". Drugiego dnia imprezy zaprezentują się też żołnierze współorganizującej imprezę 6 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego, którzy przybliżą żołnierską służbę i zaprezentują broń, wyposażenie i pojazdy wojskowe.
Przez cały weekend bezpłatnie można zwiedzać wraz z przewodnikiem pomieszczenia muzeum. Są w nim prezentowane m.in. liczne pamiątki z okresu powstania.
Podczas tych dwóch dni będzie można wziąć udział w warsztatach dla dzieci i młodzieży, zagrać w wiele gier planszowych i wieloformatowych, malować na plecakach znaki Polski Walczącej. Organizatorzy zachęcają, by wspólnie z dziećmi układać puzzle, grać w memory i malować kolorowanki, podpatrzeć, jak maluje się portrety i tworzy historyczne stroje, a także nauczyć się techniki sitodruku – aby samodzielnie wydrukować ulotkę czy grafikę.
Na stoiskach poszczególnych oddziałów IPN można znaleźć i wypróbować gry o cichociemnych, Powstaniu Wielkopolskim czy Misiu Wojtku, ale będzie też prezentacja różnych dawnych gier podwórkowych – gry w klasy, kapsle czy podchodów pod hasłem "Ene due rabe...". Jest też informacja o historii Solidarności Walczącej czy Pomarańczowej Alternatywy.
Organizatorzy przypomnieli, że do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL można przekazać pamiątki związane z antykomunistycznym oporem Polaków i z walką o niepodległość w latach 1944–89.
Szczegółowy program zajęć można znaleźć w internecie: (www.muzeumrakowiecka37.pl/nadchodzacewydarzenia-1/rodzinne-spotkanie-z-histori%C4%85-%22przed-godzin%C4%85-w%22). (PAP)
Autor: Aleksander Główczewski
ago/ joz/