Tablicę upamiętniającą bohatera narodowego Słowenii gen. Rudolfa Maistra odsłonili w piątek w Przemyślu wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek oraz szef MON Słowenii Marjan Šarec.
Pamiątkowa tablica została odsłonięta na kamienicy przy ul. Smolki 13. W tym budynku, jak można przeczytać na tablicy, gen. Maister pełnił w latach 1908-1912 służbę oficerską.
Wziątek powiedział, że piątkowa uroczystość jest dowodem, że oba kraje umieją pamiętać o ważnych wydarzeniach i bohaterach, którzy tworzyli naszą niepodległość i wolność. "To wszystko stanowi o naszych narodowych tożsamościach. To jest także ta wspólnota dziedzictwa kulturowego, którą wspólnie z narodem słoweńskim potrafimy pielęgnować" – dodał.
Wziątek przypomniał, że gen. Maister był nie tylko wojskowym i politykiem, ale również poetą i malarzem. "To wydają się być dwa różne światy (...) jednak zawsze powinniśmy być ludźmi dostrzegającymi wszędzie piękno" – mówił.
Zdaniem wiceministra, polsko-słoweńska współpraca zarówno w NATO jak i w UE dowodzi, że oba krają są prawdziwymi sojusznikami. Wziątek podziękował Słoweńcom za wspólne dbanie o wartości europejskie.
Minister obrony narodowej Słowenii Marjan Šarec w swoim wystąpieniu podziękował Polakom za odsłonięcie tablicy bohatera narodowego jego kraju. Šarec przypomniał, że gen. Maister spędził w Przemyślu 5 lat. Słoweński minister ON zaznaczył, że w tym roku przypada 150 rocznica urodzin gen. Maistra oraz 90. rocznica jego śmierci.
"Dlatego rząd Republiki Słowenii ogłosił rok 2024 Rokiem generała Rudolfa Maistra. Z tego powodu odbywa się wiele wydarzeń upamiętniających tego bohatera narodowego Słowenii. Cieszymy się, że jedno z najbardziej doniosłych odbywa się tutaj, w Przemyślu" – powiedział.
Šarec zaznaczył, że wojna, która toczy się w Ukrainie to wojna o Europę, którą znamy. "Europa to kontynent wolności, dobrobytu i pokoju. To wartości, które szanujemy i chcemy dalej szerzyć. Pomoc Ukrainie jest zatem naszym moralnym obowiązkiem" – powiedział.
Minister ON Słowenii podziękował również Polsce za ubiegłoroczną pomoc po powodzi, która nawiedziła ten kraj. "Niech żyje przyjaźń między narodami" – oświadczył Šarec.
Po odsłonięciu tablicy na Rynku w Przemyślu odbył się koncert orkiestr wojskowych. Udział w nim wzięła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa oraz Orkiestra Sił Zbrojnych Słowenii.
Generał Rudolf Maister ps. „Vojanov” zapisał się w historii Słowenii jako niezłomny bojownik o wolność swoich rodaków. Był pierwszym oficerem w stopniu generała w historii swojego narodu. Po zakończeniu I wojny światowej był twórcą i dowódcą oddziału słoweńskich ochotników. Prowadząc ich do walki o Maribor zapisał chlubną kartę w historii słoweńskiego wojska.
Gen. Maister prawie pięć lat spędził w Przemyślu, który był jednym z przystanków jego etapów kariery wojskowej. Jako oficer armii austrowęgierskiej w latach 1908-1913 służył w 18. Pułku Obrony Krajowej. Należne uznanie zyskał dopiero po uzyskaniu przez Słowenię niepodległości w 1991 r. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ mrr/