
Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na wileńskiej nekropolii Rossa, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka, w sobotę zostały złożone kwiaty, a następnie centralnymi ulicami Wilna przeszła wielotysięczna "Parada Polskości".
Przy płycie marszałka Piłsudskiego, przy której wartę honorową pełnili kombatanci i harcerze, kwiaty i wieńce złożyli przedstawiciele ambasady RP, polskich organizacji społecznych, polscy samorządowcy i politycy na Litwie, przedstawiciele polskich placówek oświatowych.
"Z dumą podkreślamy, że wspólne dzieło deputowanych z Polski i Litwy na Sejm Wielki było pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją, która w niezwykle nowoczesny sposób normowała ustrój państwowy" – powiedział zwracając się do zebranych na uroczystości Grzegorz Poznański, chargé d'affaires ad interim RP w Wilnie. Podkreślił, że "dzięki konstytucji oraz pamięci o niej przez lata zaborów udało się zachować tkankę narodu, kulturę, język i nie dopuścić do zasymilowania, a tym samym zniknięcia narodów tworzących dawną Rzeczpospolitą".
"Niestety historia lubi się powtarzać i zataczać tragiczne koła" – powiedział polski dyplomata przypominając o inwazji Rosji na Ukrainę. Wskazując na "wspólne historyczne dziedzictwo, zakorzenione w kilkusetletniej tradycji II Rzeczypospolitej" Poznański zaznaczył, że "ciąży na nas szczególna odpowiedzialność, by wspierać Ukrainę, mobilizować do pomocy społeczeństwa innych krajów, w szczególności naszych przyjaciół z Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego".
Wyraził przekonanie, że wspólnym wysiłkiem, patrząc na wielkie i piękne momenty w naszej historii, będziemy zdolni współtworzyć bezpieczną, silną Polskę".
Po uroczystości na Rossie centralnymi ulicami Wilna przeszła wielotysięczna "Parada Polskości". W ten sposób Polacy na Litwie uczcili Konstytucję 3 Maja oraz obchodzony w piątek Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Uroczysty przemarsz w barwach biało-czerwonych, polskich strojach narodowych, z polską muzyką i pieśnią zakończyła msza święta przed obrazem w Kaplicy Ostrobramskiej.
"Paradę Polskości" w Wilnie od lat organizuje Związek Polaków na Litwie (ZPL). Liderzy organizacji podkreślają, że jej celem jest zademonstrowanie polskości w kraju, w którym mieszkają, swojej tożsamość, pokazanie, że na Litwie Polacy są zwartą i zorganizowaną społecznością.
W tegorocznym pochodzie uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu oddziałów ZPL z całego kraju i licznych polskich organizacji społecznych, polskie szkoły i przedszkola, zespoły artystyczne, osoby niezrzeszone, przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie.
Polacy na Litwie, około 200 tys. osób, są najliczniejszą mniejszością narodową i stanowią prawie 7 proc. mieszkańców kraju.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ap/ mrr/