Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności działaczom Solidarności Walczącej, złożenie kwiatów na skwerze Kornela Morawieckiego oraz walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Solidarności Walczącej – to cześć z sobotnich wydarzeń obchodów 40-lecia Solidarności Walczącej, które odbędą się we Wrocławiu.
W piątek w ramach obchodów 40-lecia Solidarności Walczącej w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławia zaplanowano prezentację publikacji IPN „Solidarność Walcząca na Dolnym Śląsku w Encyklopedii Solidarności” oraz premierę filmu „Rebelia” w reżyserii Krzysztofa Kunerta.
Kulminację rocznicowych obchodów przewidziano na sobotę. Rano odbędzie się wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności działaczom Solidarności Walczącej oraz złożenie kwiatów na skwerze Kornela Morawieckiego.
W południe, w CH Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej, otwarta zostanie wystawa „Misja: USA”, poświęcona wizycie Kornela Morawieckiego w USA. Zaplanowano też m.in. walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Solidarności Walczącej, a wieczorem koncert „Stand With Ukraine!”, na którym wystąpią Lech Janerka, Hurt, Koniec Świata, Jelonek oraz ukraiński zespół Atmasfera.
Kulminację rocznicowych obchodów przewidziano na sobotę. Rano odbędzie się wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności działaczom Solidarności Walczącej oraz złożenie kwiatów na skwerze Kornela Morawieckiego.
Z kolei w niedzielę odbędą się m.in. rekonstrukcje historyczne oraz projekcje filmów poświęconych członkom Solidarności Walczącej.
Solidarność Walcząca była podziemnym, radykalnym ugrupowaniem niepodległościowym. Idea jej utworzenia zrodziła się po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego. Powstała we Wrocławiu w 1982 roku - w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęto wydawanie pisma „Solidarność Walcząca”, które redagowali m.in. Kornel Morawiecki, Paweł Falicki, Zbigniew Jagiełło, Andrzej Kisielewicz, Romuald Lazarowicz. Działaczami SW byli również Ewa Kubasiewicz i Andrzej Kołodziej. Nie chcieli kompromisu z komunistami, domagali się całkowitego odsunięcia od władzy reżimu Wojciecha Jaruzelskiego.
Solidarność Walcząca miała bardzo złożoną i głęboko zakonspirowaną strukturę - działał w niej m.in. kontrwywiad pozyskujący informacje o działalności Służby Bezpieczeństwa i aktywnie z nią walczący. Organizacja nawiązywała do tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego z czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej. SW miała swój sztandar, rotę przysięgi, tajną pocztę.
Niekwestionowanym liderem Solidarności Walczącej był zmarły 30 września 2019 r. Kornel Morawiecki, działacz niepodległościowy, w 2015 r. marszałek senior Sejmu, ojciec obecnego premiera Mateusza Morawieckiego.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dki/