
W niedzielę w Warszawie trwają obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Nad miastem przeleciały F-16, będzie można zobaczyć pokaz tysiąca dronów, ale też wziąć udział w pikniku i koncercie.
"Wokół nas są dziesiątki tysięcy ludzi, tu na Wybrzeżu Kościuszkowskim, na bulwarach wiślanych naprawdę dzieją się niesamowite rzeczy. Tak warszawiacy i ludzie z całej Polski czczą tysiąclecie korony polskiej. (...) Ja jestem bardzo poruszony" - powiedział w niedzielę mediom będący na miejscu premier Donald Tusk. Podkreślił, że wielu ludzi uznało, że w taki sposób należy czcić tysiąclecie Korony Polskiej.
Przypomniał, że w niedzielę wieczorem zorganizowany zostanie jeszcze "wielki koncert" na błoniach Stadionu Narodowego, a następnie pokaz dronów. Podkreślił, że wydarzenia te udało się zorganizować "bez wielkiej celebry, bez wielkich przemówień".
Podczas obchodów nad Wisłą można zobaczyć inspirowaną "Pocztem królów i książąt polskich" Jana Matejki instalację z 8-metrowymi głowami 28 koronowanych królów Polski. Przy Centrum Nauki Kopernik - na Wybrzeżu Kościuszkowskim i skwerze Tadeusza Kahla przygotowano historyczno-edukacyjny Piknik Tysiąclecia z trzema strefami - średniowieczną, współczesności i przyszłości.
Nad głowami uczestników o godz. 14.30 odbył się przelot samolotów F-16 przygotowany przez Siły Zbrojne RP. Historyczna parada na moście Świętokrzyskim odbędzie się o godz. 18.30, a o godz. 20.00 na błoniach stadionu Narodowego koncert, w którym wystąpią m.in. Bovska, Doda, Kayah i Organek. Na jego zakończenie uczestnicy obejrzą pokaz świetlny dronów.
Podczas pikniku dostępna będzie wystawa sprzętu wojskowego. Obecni na miejscu żołnierze opowiedzą o m.in. o sprzętach znajdujących się w dyspozycji wojska, np. amerykańskim czołgu M1A1 Abrams, niemieckim leopardzie 2PL oraz K2 GF - wersji południowokoreańskiego czołgu podstawowego K2 Black Panther przystosowywanej do wymagań Wojska Polskiego.
Parada, którą kompania reprezentacyjna oraz orkiestra Wojska Polskiego poprowadzą przez most Świętokrzyski na błonia stadionu Narodowego ma być obrazem i symboliczną podróżą przez 1000 lat polskiej historii. Wisłą ma też przepłynąć statek z symbolem stolicy - warszawską Syrenką. Koncert finałowy "Tysiąclecie Korony Polskiej" na błoniach będzie na żywo transmitowany przez Telewizję Polską.
Uczestnicy imprezy będą mogli też obejrzeć artystyczną inscenizację "żywych Drzwi Gnieźnieńskich" z udziałem 80 aktorów i zespołu Art Color Ballet. Zaplanowano też prezentację historii Polski na ekranach wodnych - formy projekcji obrazu, która tworzy zawieszony w przestrzeni hologram.
Niedzielne obchody zakończy największy w historii Polski pokaz 1000 dronów, który rozświetli niebo nad Wisłą.
Jak przekazała w niedzielę po południu na portalu X Kancelaria Premiera, na błoniach PGE Stadionu Narodowego "wszystko jest przygotowane na koncert z okazji Tysiąclecia Korony Polskiej". Dodała, że szykuje się "niezapomniane widowisko". Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.
Minister rolnictwa Czesław Siekierski zachęcił na portalu X do świętowania "z myślą o przeciwnikach sztucznych ogni i z troską o niezapomniane wrażenia". Zamieścił przy tym grafikę zachęcającą do udziału w pokazie dronów. Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska przypomniała, że w niedzielę obchody odbywają się w Warszawie, ale w lipcu br. będą odbywały się w Gnieźnie. "18-20 lipca +Koronacja Królewska+ – Festiwal Kultury Słowiańskiej u podnóża gnieźnieńskiej katedry, w tym roku w wyjątkowej oprawie" - przekazała.
Niedzielne imprezy w Warszawie spowodują zmiany w komunikacji i utrudnienia w ruchu. Wybrzeże Kościuszkowskie jest zamknięte od mostu Świętokrzyskiego do ul. Jaracza, zamknięty będzie most Świętokrzyski, a później po praskiej stronie Wybrzeże Szczecińskie od ul Okrzei do mostu Poniatowskiego. Ruch ma wrócić ok. godz. 21.00.
Warszawskie uroczystości planowane były pierwotnie na sobotę, ale przełożono je na niedzielę, z powodu żałoby narodowej w związku z pogrzebem papieża Franciszka.
W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej koronowany na pierwszego króla Polski został Bolesław Chrobry - uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Chrobry zmarł w czerwcu 1025, a koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta, odbyła się w Gnieźnie 25 grudnia 1025 r.
10 kwietnia 1525 r. ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern, jako książę Prus złożył hołd lenny królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu.(PAP)
ago/ bpk/ js/