W 228 rocznicę rzezi Pragi, 4 listopada - w parafii katedralnej na stołecznej Pradze odbędzie się msza w intencji ofiar masakry z 1794 r. Z rąk rosyjskich wojsk pod dowództwem gen. Aleksandra Suworowa zginęło wówczas blisko 20 tys. cywilów, w tym kobiet, dzieci i starców.
4 listopada 1794 r. miała miejsce ostatnia bitwa w dziejach Pierwszej Rzeczpospolitej – bitwa o Warszawę, zwana obroną Pragi bądź "rzezią Pragi".
Ostrzeliwanie Pragi rozpoczęło się 2 listopada. Obroną polską dowodził gen. Józef Zajączek, zaś ze strony rosyjskiej gen. Aleksander Suworow. Szturm przeprowadzono wczesnym rankiem 4 listopada. W walkach zginął gen. Jakub Jasiński, który bronił szańca "Zwierzyniec". Do godziny 21.00 cała Praga znalazła się w rękach Suworowa, który dokonał masakry ludności cywilnej. Według współczesnych obliczeń zginęło od 13 do 20 tys. ludzi.
Mord miał na celu wywołanie popłochu na lewym brzegu Warszawy i zmuszenia Polaków do bezwarunkowego poddania miasta Suworowowi. Według historyków, głównymi sprawcami zbrodni byli Kozacy, bezwzględnie obchodzący się z mężczyznami, kobietami i dziećmi. W konsekwencji 5 listopada 1794 r. Warszawa skapitulowała, pieczętując tym samym upadek powstania kościuszkowskiego.
16 listopada 1794 r. Tomasz Wawrzecki złożył kapitulację przed gen. Fiodorem Denisowem. W niektórych częściach Polski walki trwały jeszcze do grudnia, ale powstanie kościuszkowskie upadło. 24 października 1795 r. Prusy, Rosja i Austria dokonały trzeciego rozbioru Rzeczpospolitej.
Na pamiątkę rzezi Pragi caryca Katarzyna II ustanowiła Krzyż za Zdobycie Pragi, którym odznaczono licznych oficerów i podoficerów. Gen. Aleksander Suworow został awansowany do stopnia feldmarszałka.
Zgodnie z tradycją, za ofiary rzezi Pragi 4 listopada, ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński odprawi o godz. 18.00 mszę św. w parafii katedralnej pw. świętego Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Następnie zaplanowany jest przemarsz pod krzyż upamiętniający ofiary znajdujący się obok cerkwi św. Marii Magdaleny - poinformowała parafia katedralna.
Wydarzenie z 4 listopada 1794 r przypomina w stolicy także tablica wmurowana w ścianę kościoła Matki Boskiej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej oraz symboliczny grób gen. Jakuba Jasińskiego i Tadeusza Korsaka na cmentarzu kamionkowskim przy ul. Grochowskiej.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mir/