Uroczystości przy grobach dwóch polskich bohaterów wojennych - generała Mieczysława Sawickiego i majora Ryszarda Wiszowatego - odbyły się w niedzielę i w poniedziałek w Wielkiej Brytanii. Ich groby wyremontowano dzięki staraniom Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa IPN (BUWiM).
W niedzielę na przykościelnym cmentarzu w miejscowości Iver, leżącej tuż za granicami Londynu, odbyło się poświęcenie nagrobka gen. Sawickiego, który został ufundowany przez BUWiM przy wsparciu polskich społeczników działających na rzecz upamiętnienia historii Polaków w Wielkiej Brytanii. Nagrobek zastąpił skromny drewniany krzyż, który stał na grobie generała od jego śmierci w 2008 roku.
Z kolei w poniedziałek na cmentarzu w londyńskiej dzielnicy South Ealing miały miejsce uroczystości przy grobie majora Wiszowatego, którego nagrobek wyremontowany został w zeszłym roku również dzięki staraniom BUWiM. W obu uroczystościach wzięli udział dyrektor Biura Adam Siwek, przedstawiciele Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Wielkiej Brytanii oraz organizacji polonijnych.
Urodzony w 1917 roku Mieczysław Sawicki uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku, dostał się do sowieckiej niewoli, skąd udało mu się uciec; działał w konspiracji, później przedostał się do Palestyny, gdzie został oficerem wywiadowczym II batalionu strzelców Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Wziął udział w walkach w Tobruku, zasłynął z brawurowych akcji wywiadowczych, a także z bohaterskiej akcji ratowania swoich rannych podkomendnych, za co otrzymał Order Virtuti Militari.
W 1944 roku dostał przydział do wchodzącego w skład Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego Gdańskiego, z którym wykonał 103 loty bojowe na froncie włoskim. Za wojenne dokonania otrzymał też brytyjskie odznaczenia. Po wojnie ukończył studia inżynierskie na University of London. Był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari w Londynie, a w niepodległej Polsce od 1993 roku do śmierci - członkiem jego Kapituły. W 2007 roku prezydent RP Lech Kaczyński awansował go na stopień generała brygady Wojska Polskiego.
Ryszard Wiszowaty urodził się w 1894 roku. Brał udział w rozbrajaniu Niemców w listopadzie 1918 roku i wojnie polsko-bolszewickiej. Po jej zakończeniu pozostał w Wojsku Polskim, w 1937 roku został awansowany do stopnia rotmistrza kawalerii. Podczas wojny obronnej był dowódcą szwadronów rezerwowych w pułku osłonowym "Wołkowysk". Został internowany na Litwie, skąd uciekł do Francji i dołączył do oddziałów Wojska Polskiego. Po kapitulacji Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie służył w Polskich Siłach Zbrojnych.
Po zakończeniu II wojny światowej otrzymał Krzyż Walecznych za walkę z Armią Czerwoną na Kresach Południowo-Wschodnich oraz został awansowany na stopień majora. Zaangażował się czynnie w życie środowiska emigracyjnego. Zmarł w 1971 roku w Londynie.
Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
bjn/ ap/