Od 26 sierpnia otwarta będzie multimedialna wystawa „Zajezdnia strajkuje” przygotowana w Centrum Historii Zajezdnia - miejscu, w którym dokładnie przed 40 laty rozpoczęli swój strajk kierowcy MPK we Wrocławiu. W ramach jubileuszu zaplanowano też inne wydarzenia.
Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia dr Marek Mutor we wtorek na konferencji prasowej podkreślił, że po to, by opowiedzieć tę wciąż mało znaną historię w sposób wiarygodny i interesujący organizatorzy postawili na innowacyjne rozwiązania oraz udział gwiazd polskiego kina min. Rafała Zawieruchy, Krzysztofa Czeczota, Anny Próchniak i - w roli narratora wystawy - Kazimierza Kaczora.
„Idea solidarności jest dziś niezwykle aktualna, a narodziny Solidarności we Wrocławiu w 1980 roku mają dla naszego miasta wymiar szczególny, przyczyniły się bowiem do budowania i utrwalenia jego polskiej tożsamości” - powiedział Mutor.
Dr Andrzej Jerie, zastępca dyrektora ds. programowych oraz autor wystawy powiedział, że o samym strajku jest niewiele pisanych, udokumentowanych źródeł informacji, dlatego organizatorzy dotarli do maksymalnej liczby uczestników i zebrali ich osobiste wspomnienia i relacje.
„To nie jest kolejna wystawa historyczna, to zanurzenie się w historię, emocji będzie więcej niż informacji. Wprowadzimy widza w obrazy, dźwięki, zapachy, dialogi, odtworzymy sposób bycia strajkujących i pokażemy, co mogli wtedy czuć” - powiedział Jerie.
Wędrując po kolejnych częściach ekspozycji będzie można min. wsiąść do autobusu, posłuchać burzliwych narad robotników czy też zajrzeć do wypełnionego charakterystycznymi zapachami warsztatu samochodowego. Na wyobraźnię i emocje działać będą również skomponowana na potrzeby wystawy oryginalna ścieżka dźwiękowa oraz sugestywne animacje.
Dyrektor kreatywny wystawy Krzysztof Noworyta podkreślił, że formuła ekspozycji została stworzona przez połączenie filmu, słuchowiska, musicalu i wystawy.
„Struktura narracji wystawy oparta jest na motywie podróży, którego zwiedzający doświadczają od pierwszych chwil, wsiadając do zaaranżowanego scenograficznie autobusu. Przemieszczają się w czasie do sierpnia 1980 r., gdzie zatrzymają się na emocjonujące dni strajku, by następnie wrócić do współczesności. Ta wyjątkowo ciekawa 40-minutowa podróż trwa tyle, co odcinek serialu” - ocenił Noworyta.
Centrum Historii Zajezdnia znajduje się na miejscu dawnej zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. To tutaj 26 sierpnia 1980 r., Tomasz Surowiec, kierowca i mechanik, zablokował bramę wjazdową do zakładu, tym samym rozpoczynając strajk. Szybko przyłączają się do niego koledzy, również z innych zakładów.
Scenarzystą wystawy-opowieści jest Radosław Paczocha, kompozytorem muzyki Tommy Zee. Maria Majnusz i Łukasz Gregorek stworzyli koncepcję oprawy graficznej oraz animacje, natomiast Michał Bartnicki, Kamil Kowalski i Tomasz Rychwalski przygotowali scenografię. Producentkami z firmy Tengent są Marta Staniszewska i Paulina Plewa.
W ramach obchodów jubileuszu 40-lecia Solidarności we Wrocławiu zaplanowano też inne wydarzenia m.in. nadanie sali konferencyjnej MPK imienia Tomasza Surowca oraz miejskiemu skwerowi imienia Kornela Morawieckiego. Będzie też start sztafety „Bieg dla Solidarności”, prezentacje książek, konferencje naukowe i panele dyskusyjne.(PAP)
Autor: Roman Skiba
ros/ pat/