W piątek został oficjalnie ogłoszony konkurs „First to help”. Jego celem jest utrwalenie i udokumentowanie szczególnego momentu solidarności i zaangażowania polskiego społeczeństwa, które ruszyło z pomocą uchodźcom wojennym z Ukrainy – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński. Zaznaczył, że konkurs skierowany jest do wszystkich.
W czasie piątkowej konferencji prasowej w KPRM, wiceprezes Rady Ministrów, przewodniczący komitetu ds. pożytku publicznego prof. Piotr Gliński i dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk oficjalnie ogłosili konkurs "First to Help".
Uczestnicy konkursu mają za zadanie przygotować tekst, zdjęcia lub nagranie wideo, których głównym tematem jest pomoc uchodźcom z Ukrainy. Prace oceni kapituła konkursu w trzech kategoriach: tekst, fotografie i materiał wideo. "Nie będzie ograniczeń wiekowych" – zapewnił wicepremier Gliński.
Wyjaśnił, że celem konkursu jest dokumentacja wspomnień, doświadczeń z najbardziej istotnego okresu, jeśli chodzi o pomoc dla uchodźców ukraińskich po napadzie Federacji Rosyjskiej. Przypomniał, że wówczas w Polsce znalazły się miliony uchodźców wojennych.
"Nasze państwo – społeczeństwo, samorządy, organizacja pozarządowe, organizacje religijne, służby, funkcjonariusze – wszyscy w tamtym momencie zdaliśmy egzamin, pomogliśmy uchodźcom wojennym" – powiedział Gliński. Zwrócił uwagę, że "w Polsce nigdy nie było obozów dla uchodźców". "Zostali oni przyjęcie w naszych domach" – dodał.
"Chcemy utrwalić i udokumentować ten szczególny moment solidarności, w który – według raportów – z dnia na dzień wzrosło zaangażowanie społeczne wolontariuszy w pomoc drugiemu człowiekowi" – powiedział Gliński.
Wicepremier podkreślił, że "konkurs ma otwartą formułę". Zaznaczył, że "skierowany jest do wszystkich mieszkających w Polsce lub poza jej granicami, którzy mają pamięć tamtego czasu – uczestniczyli np. bezpośrednio w tym, co się wówczas działo, pomagając w punktach recepcyjnych na granicy czy na dworcach bądź w innych formach uchodźcom wojennym".
Prace konkursowe należy przesyłać od 16 czerwca do 18 września 2023 r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie www.firsttohelp.pl.
Laureaci w każdej podkategorii dostaną m.in. 10 tys. zł oraz statuetkę. Przyznane zostaną także wyróżnienia, a wraz z nimi pamiątkowe dyplomy. Nagrody wręczone zostaną podczas uroczystej gali, która odbędzie się jesienią. (PAP)
Autorki Magdalena Gronek, Katarzyna Herbut
mgw/ kh/ joz/