W ramach Korpusu Solidarności uruchomimy konkurs na koordynatorów wolontariatu - poinformował wicepremier, przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Gliński. Ogłosił również konkurs Narodowego Instytutu Wolności „First to help” dla wolontariuszy pomagającym uchodźcom z Ukrainy,
Wicepremier, minister kultury, przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Gliński brał udział we wtorek w V Forum Wolontariatu w Belwederze. Jak zapowiedział, być może od 1 lipca w ramach Korpusu Solidarności wystartuje konkurs na koordynatorów wolontariatu; na początek dla 700 NGO-sów
"Wolontariat stoi po stronie altruizmu w wielkim konflikcie egzystencjalnym pomiędzy altruizmem a egoizmem. Siła egoizmu jest olbrzymia i musimy to równoważyć altruizmem. Trzeba wspierać wolontariat i altruizm w ludziach. Trzeba w większym stopniu go wspierać i stąd pomysł na Korpus Solidarności. Stąd zaangażowanie Narodowego Instytutu Wolności w ten program" - powiedział Gliński. Korpus Solidarności to Rządowy Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018–2030. Jest to pierwszy w historii Polski program mający popularyzować wolontariat stały i zachęcać do włączania się w systematyczne działania obywatelskie.
Jak mówił Gliński, "podczas agresji Rosji na Ukrainę zdaliśmy egzamin, dzięki temu że nagle polskie społeczeństwo w sposób naturalny stało się społeczeństwem wolontariuszy".
Jak mówił Gliński, "podczas agresji Rosji na Ukrainę zdaliśmy egzamin, dzięki temu że nagle polskie społeczeństwo w sposób naturalny stało się społeczeństwem wolontariuszy". "To nie byłoby możliwe bez przygotowania, ale to się działo w sposób naturalny i spontaniczny. To jest ta dobra strona. Ta sytuacja udowodniła, że wolontariat jest ważny" - powiedział.
"Wciąż nie udaje się nam masowo rozwinąć wolontariatu profesjonalnego na miarę naszych oczekiwań. Mimo tego, że Korpus Solidarności dużo zrobił, to czuję osobiście pewien niedosyt. Chcielibyśmy, by to funkcjonowało lepiej i szerzej, naprawdę w sposób masowy. Zdiagnozowaliśmy główne problemy i dlatego przeprowadzamy nowelizację uchwały rządu, która umożliwi nam przejście do jeszcze większego wsparcia" - dodał.
W ocenie Glińskiego głównym problemem jest kwestia stałych koordynatorów. Jego zdaniem "to musi być wsparcie osób, które profesjonalnie zajmują się organizowaniem wolontariatu", bo jak tłumaczył, "nie wszystkie jednostki, czy to NGO-sy, firmy, czy inne jednostki są w stanie wygenerować zasób stałych profesjonalistów, którzy organizują wolontariat".
"Wciąż nie udaje się nam masowo rozwinąć wolontariatu profesjonalnego na miarę naszych oczekiwań. Mimo tego, że Korpus Solidarności dużo zrobił, to czuję osobiście pewien niedosyt. Chcielibyśmy, by to funkcjonowało lepiej i szerzej, naprawdę w sposób masowy. Zdiagnozowaliśmy główne problemy i dlatego przeprowadzamy nowelizację uchwały rządu, która umożliwi nam przejście do jeszcze większego wsparcia" - dodał.
"Wolontariat wymaga zorganizowania, bo oprócz części spontanicznej, tej, która polega często na indywidualnym zaangażowaniu, musi być także część organizacyjna, tak jak w ruchach społecznych. Ruch społeczny, którzy dobrze funkcjonuje musi łączyć organizację często twardą, logiczną z żywiołowością i spontanicznością i z wartościami oczywiście, bo za tym wszystkim stoi wartość altruizmu". "Dlatego w tej chwili kończymy reformę, myślę, że być może od 1 lipca uruchomimy konkurs w ramach Korpusu Solidarności: konkurs na koordynatorów wolontariatu na razie dla 700 NGO-sów" - poinformował.
"Od wybuchu wojny z Ukrainy, od momentu, kiedy przyjęliśmy uchodźców wojennych, chcieliśmy udokumentować doświadczenia wolontariuszy. Mieliśmy pewne problemy z uwagi, że pierwszeństwem jest kupno Himarsów i czołgów, ale Narodowy Instytut Wolności uzyskał środki z rezerwy premiera na konkurs, który ma wydobyć ludzkie świadectwa dot. doświadczeń czynienia wolontariatu w związku z uchodźcami wojennymi na Ukrainie" - podał. Poinformował, że nazwa konkursu to "First to help". "Chcemy, żeby te świadectwa pozostały, będą one dostępne na platformie cyfrowej" - mówił.
Forum Wolontariatu to ogólnopolskie spotkanie z udziałem ponad setki wolontariuszy, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji publicznych zaangażowanych w działania wolontariackie w ramach Korpusu Solidarności. Odbywa się 22–23 maja 2023 r. w Warszawie. Podczas Forum odbędą się spotkania, warsztaty oraz debaty. Goście wezmą także udział w wizytach studyjnych w wybranych placówkach wzorowo współpracujących z wolontariuszami. Tegoroczne Forum Wolontariatu będzie także okazją do podsumowaniu zaangażowania wolontariuszy w pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Forum Wolontariatu to ogólnopolskie spotkanie z udziałem ponad setki wolontariuszy, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji publicznych zaangażowanych w działania wolontariackie w ramach Korpusu Solidarności.
Podczas wydarzenia wręczone zostaną Nagrody Wolontariatu Korpusu Solidarności dla Wolontariuszy i Koordynatorów Roku 2022 i wyróżnienia dla osób, które w sposób szczególny angażowały się w działania wolontariackie w ubiegłym roku. V Forum Wolontariatu objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. (PAP)
autor: Maciej Replewicz, Olga Łozińska
mr/ oloz/ ann/