W Berlinie powstanie pomnik polskich ofiar II wojny światowej – poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Podkreślił, że choć w wypracowaniu wstępnej koncepcji brali udział polscy eksperci, to w mniejszej liczbie, niż oczekiwano.
Podczas konferencji w MSZ Szynkowski vel Sęk przekazał, że "w Berlinie powstanie pomnik polskich ofiar II wojny światowej". "Prezentacja dzisiejsza niemieckiego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa jest zwieńczeniem pierwszego etapu symbolicznego upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej w stolicy Niemiec" - podkreślił. "Konsekwentne zabiegi polskiej dyplomacji przynoszą pierwszy krok na drodze do budowy w Berlinie tego pomnika" - dodał wiceminister.
Koncepcja została opracowana w porozumieniu z przedstawicielami wszystkich niemieckich sił politycznych oraz z udziałem polskich historyków, co w sposób jednoznaczny przesądza powstanie pomnika.
Jak dodał, koncepcja została opracowana w porozumieniu z przedstawicielami wszystkich niemieckich sił politycznych oraz z udziałem polskich historyków, co w sposób jednoznaczny przesądza powstanie pomnika.
"W przedstawionym zamyśle pomnikowi ma, co bardzo ważne, towarzyszyć budowa centrum edukacyjnego obrazującego w wielojęzycznej, cyfrowej formule, szczególny, zbrodniczy charakter niemieckiej napaści na Polskę i okupacji Polski" - przekazał Szynkowski vel Sęk. "Centrum edukacyjne towarzyszące pomnikowi ma bazować na wystawie stałej, ale też być uzupełniony wystawami czasowymi oraz tzw. witrynami, które mają stanowić punkt odniesienia i zachętę do odwiedzania innych miejsc pamięci na terenie Niemiec, także na terenie Polski" - dodał.
Jak poinformował wiceszef MSZ, w przedstawionej koncepcji zaleca się, by po wyborach, które w Niemczech mają się odbyć 26 września, zawrzeć w przyszłej umowie koalicyjnej zapis przesądzający szybką realizacje przedsięwzięcia pod względem budowlanym i instytucjonalnym.
"W przedstawionej koncepcji podkreśla się także, że +Niemcy ponoszą pełną odpowiedzialność za zbrodnie popełnione w imię Niemiec i z rąk Niemców i będą to czynić także w przyszłości+" - przekazał. "Koncepcja i budowa pomnika nie jest więc zamknięciem dyskusji o historii, ale przeciwnie - ważnym etapem drogi i dyskusji o odpowiedzialności i pojednaniu+" - podkreślił Szynkowski vel Sęk.
Wskazał też, że koncepcja określa jedynie zasadnicze elementy przyszłego projektu bez zdefiniowania szczegółów merytorycznych czy koncepcji artystycznej pomnika. "W wypracowaniu wstępnej koncepcji brali udział polscy eksperci, jednak w mniejszej niż oczekiwana liczbie. Ponadto ich uwagi nie zostały jeszcze w pełni wzięte pod uwagę, stąd konieczna jest dalsza intensywna praca, aby przyszły kształt miejsca pamięci w wystarczającym stopniu odzwierciedlał polskie oczekiwania, wrażliwość i rzetelność historyczną" - mówił wiceminister.
Zaznaczył przy tym, że w kolejnym etapie prac bezwzględnie konieczne jest odpowiednio większe zaangażowanie polskich ekspertów oraz środowisk reprezentujących rodziny polskich ofiar II wojny światowej.
Szynkowski vel Sęk poinformował ponadto, że wraz z polskimi historykami i ekspertami złożone zostały uwagi i oczekiwania do wstępnej koncepcji wyrażając oczekiwanie szybkiego podjęcia w tej sprawie prac w przyszłej kadencji Bundestagu bezpośrednio po sformułowaniu nowego rządu i podpisaniu umowy koalicyjnej. "Ta umowa koalicyjna powinna zawierać konkretne zapisy dotyczące planów budowy pomnika" - dodał.
Pytany, kiedy powstanie pomnik, wiceszef MSZ przyznał, że do 2025 roku jest założenie, aby został położony kamień węgielny pod budowę pomnika, ale resort liczy, że stanie się to wcześniej. (PAP)
Autor: Grzegorz Bruszewski
Gub/ par/