Wystawę prezentującą najciekawsze zbiory szczecińskiego Centrum Dialogu Przełomy – i filmy poświęcone jego powstawaniu – przygotowała obchodząca pięciolecie istnienia instytucja. Ze względu na pandemię urodziny „Przełomów” obchodzone są online.
Filmy przypominające budowę podziemnego pawilonu i działalność Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy przed otwarciem charakterystycznego budynku na pl. Solidarności, a także opowiadające o najważniejszych wydarzeniach w instytucji od jej otwarcia będzie można oglądać na stronach internetowych i profilach facebookowych Muzeum Narodowego i "Przełomów".
"Pod koniec lutego na placu Solidarności stanie wystawa. Będzie można na niej obejrzeć najciekawsze zdjęcia rejestrujące projekty cieszące się największym uznaniem publiczności" - poinformowano.
W sieci będzie też dostępna wystawa najciekawszych zbiorów CDP "To, co najważniejsze". Jak zapowiedziano, znajdą się na niej m.in. zdjęcia, dokumenty, pamiętniki, listy, przedmioty życia codziennego, militaria, ubiory, grafiki artystyczne, plakaty, mapy, banknoty, monety, medale i inne pamiątki przekazane głównie przez szczecinian i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Obiekty pochodzą z czasów zaborów, pierwszej i drugiej wojny światowej, międzywojnia i okresu PRL-u.
Przygotowane zostały także filmy, w których o centrum opowiadają m.in. autor projektu pawilonu Robert Konieczny, świadkowie historii, historycy i marszałek województwa.
Planowana jest także premiera utworu i teledysku inspirowanych zawartymi w nazwie Muzeum "Przełomami". Wiosną natomiast mają się odbyć debaty online, których o centrum będą dyskutować "historycy, psycholodzy, socjolodzy, świadkowie historii i nauczyciele".
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zostało oficjalnie otwarte 24 stycznia 2016 r., w 45. rocznicę Stycznia '71. Pomysłodawczynią powstania CDP była Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.
"Przełomy" stawiają sobie za cel przedstawienie w nowoczesny sposób wydarzeń i ludzi, którzy zmieniali historię Szczecina, Pomorza Zachodniego i Polski po drugiej wojnie światowej do 1989 r.
Wystawa stała CDP zorganizowana jest w formule linii czasu i wyposażona w elementy multimedialne. Adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców. Przez pięć lat w "Przełomach" gościło blisko 200 tys. osób, w pawilonie i na jego dachu – placu Solidarności otwartych zostało kilkadziesiąt wystaw czasowych i plenerowych.
Budynek w centrum miasta, zaprojektowany przez Roberta Koniecznego i jego pracownię KWK Promes, otrzymał m.in. tytuły "budynek roku 2016 w kategorii Kultura" oraz "budynek roku 2016 na świecie" podczas World Architecture Festival w Berlinie i główną nagrodę w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie (European Prize for Urban Public Space 2016).(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/