
Park Mużakowski, jeden z największych europejskich zabytkowych parków krajobrazowych, to przykład harmonijnego połączenia przyrody i kultury, przestrzeni i historii, emocji i intelektu – powiedziała w środę (28 maja) szefowa MKiDN Hanna Wróblewska
Park Mużakowski nad Nysą Łużycką – po polskiej i po niemieckiej stronie granicy. Został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2004 roku, a w 2005 r. prezydent Rady Wykonawczej UNESCO przekazał dyplom potwierdzający wpis.
W środę, podczas obchodów jubileuszu na granicy polsko-niemieckiej przy Moście Podwójnym, odsłonięto tablicę upamiętniającą to wydarzenie. „Ten park to przykład harmonijnego połączenia przyrody i kultury, przestrzeni i historii, emocji i intelektu. To miejsce stworzone z myślą o tym, aby nie tylko zachwycać, ale też prowadzić dialog – z przeszłością, z krajobrazem, z drugim człowiekiem” – powiedziała szefowa resortu kultury. „Fundamentem dzisiejszego sukcesu jest polsko-niemiecka współpraca, która została zapoczątkowana w 1989 roku. Niech to jubileuszowe spotkanie będzie okazją do świętowania, ale też impulsem do dalszych działań. Dziedzictwo należy chronić, rozwijać, przekazywać i otwierać na przyszłość” – dodała.
Przed uroczystością Wróblewska spotkała się z pełnomocnikiem rządu federalnego Niemiec ds. kultury i mediów Wolframem Weimerem. Rozmawiali m.in. na temat ważnych upamiętnień i współpracy kulturalnej, a także możliwości stworzenia w parku przestrzeni dla europejskiej sztuki, gdzie mogłyby być prezentowane m.in. polskie rzeźby. W obchodach wzięli także udział m.in. Michael Kretschmer (premier Wolnego Państwa Saksonii), Cord Panning (prezes Fundacji „Fürst Pückler Park Bad Muskau”), Marcin Jabłoński (marszałek województwa lubuskiego), Thomas Krahl (burmistrz miasta Bad Muskau) oraz Piotr Kuliniak (burmistrz miasta Łęknica).
Ministra kultury uhonorowała osoby zaangażowane w działania na rzecz ochrony i rozwoju Parku Mużakowskiego. Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali dr Tomasz Andrzejewski, dr Andrzej Przychodni, dr Katarzyna Piotrowska, Maciej Rymkiewicz, Jerzy Szczepański i Cord Panning. Odznakami honorowymi „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wyróżniono Ekkeharda Bruckscha, Holgera Daetza, Briana Dixa, Barbarę Iwlewą, Ewę Johnę, Piotra Kuliniaka, Astrid Roscher, Rolanda Richtera, Józefa Tarniowego i Tomasza Zwiecha. Złotymi odznakami „Za opiekę nad zabytkami” uhonorowano dr Marię Dankowską, Barbarę Belinis-Kopeć, Krzysztofa Dulskiego, a Srebrnymi – Huberta Augustyniaka i Pawła Stachowiaka.
Park Mużakowski został stworzony w 1815 roku przez księcia Hermanna von Pücklera-Muskau, jest utrzymany w stylu angielskim. Wraz z architektem Karlem Friedrichem Schinklem m.in. zlikwidował on fosę i stworzył sztuczne jezioro. W 1845 roku Pückler sprzedał park księciu Fryderykowi Niderlandzkiemu, który kontynuując przekształcenia rezydencji, dodał m.in. nowe rośliny, drogi, elementy architektoniczne. Od 1883 roku właścicielem parku była rodzina von Arninów, dzięki której na jego terenie powstało mauzoleum i pomnik von Pücklera.
W 1931 roku w centralnej części parku stworzono Rezerwat Przyrody Park Mużakowski. Podczas II wojny światowej zostały zniszczone zabudowania, łąki, drzewostan i główna rezydencja. W 1945 roku park podzielono pomiędzy Polskę a NRD. W 1989 roku podjęto działania w celu ochrony i rewaloryzacji parku. Prace konserwatorskie prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz ze Specjalistyczną Pracownią Terenową „Park Mużakowski” w Łęknicy, zgodnie z założeniami księcia Hermanna von Pücklera-Muskaua. (PAP)
zzp/ wj/ lm/