Zadośćuczynienie od Niemiec za straty wojenne jest częścią naszej polityki zagranicznej. Zaczynamy rozmowy w tej materii i my tych rozmów nie zaprzestaniemy – powiedział w poniedziałek w radiu RMF FM wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski.
Bartoszewski został zapytany o to, czy MSZ zajmuje się sprawą zadośćuczynienia od Niemiec za straty wojenne. "Tak, zajmujemy się tym. Jest to częścią prowadzenia planu polityki zagranicznej i będzie się tym zajmował podsekretarz stanu odpowiedzialny za Europę" - odpowiedział wiceminister.
Dopytywany, który z wiceministrów będzie się tym zajmował, Bartoszewski odparł: "Na zdrowy rozum wydaje się, że za Europę będzie odpowiedzialny Marek Prawda, który ma wyjątkowe doświadczenie, jeśli chodzi o politykę europejską".
Na pytanie, czy Polska dostanie zadośćuczynienie do Niemiec, wiceminister zapewnił, że tak. "Tylko to zajmie trochę czasu, ale zadośćuczynienie uzyskamy" - dodał.
Podkreślił, że jest to "oficjalna polityka rządu". "Zaczynamy rozmowy w tej materii i my tych rozmów nie zaprzestaniemy" - zaznaczył Bartoszewski.
"Pan wiceminister Marek Prawda prezentuje polskie interesy i będzie rozmawiał na temat reparacji, czy zadośćuczynienia, czy również odszkodowań z Niemcami i będą to robili również inni ministrowie w MSZ" - dodał.
1 września 2022 r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października 2022r. ówczesny minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.
3 stycznia 2023 r. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.(PAP)
autor: Edyta Roś
ero/ godl/