Uznawany za prekursora muralu artystycznego w Polsce Rafał Roskowiński jest znany przede wszystkim jako autor wielkoformatowych obrazów historycznych. Galeria Urban Forms w Łodzi zaprezentuje mniej znaną część jego twórczości - akwarele o tematyce przyrodniczej z cyklu „Ptaki i krowy”.
Rafał Roskowiński to artysta znany przede wszystkim ze swoich monumentalnych murali historycznych. Jest inicjatorem Gdańskiej Szkoły Muralu, której celem jest przywrócenie tej formie sztuki jej pierwotnej, społeczno-politycznej funkcji.
Wystawa „Ptaki i krowy”, która od czwartku prezentowana będzie w łódzkiej Galerii Urban Forms, to nostalgiczna podróż do źródeł twórczości Roskowińskiego: wspólnych plenerów malarskich z ojcem i do domu rodzinnego, w którym czytano sienkiewiczowskie powieści. Wczesne doświadczenia ukształtowały wrażliwość artysty na przyrodę, a także na ulotność chwil, które próbuje uchwycić i zatrzymać w swoich obrazach.
„Aby malować naturę, trzeba ją obserwować, tropić, zapamiętywać. Zanim turystyka zamordowała część dzikiej przyrody, udało mi się jeszcze zobaczyć olbrzymie stada dzikich ptaków i wiele bardzo rzadkich gatunków. Po dwudziestu dziewięciu latach przerwy w malowaniu studyjnym wróciłem do korzeni i zacząłem malować to, co kocham i w technice mi najbliższej – akwareli. W wielu moich obrazach są poukrywane żarciki lub abstrakcyjne sytuacje, ale przyjemność ich odkrywania zostawiam widzom” – zaznaczył Roskowiński.
Na wystawie w Galerii Urban Forms w Bistro Marco, przy ul. Piotrkowskiej 282, będzie można zobaczyć dwanaście prac artysty, o nietypowym jak na technikę akwareli dużym formacie, przedstawiających nury, czaple, żurawie, dziki, bażanty oraz krowy.
Wernisaż odbędzie się w najbliższy czwartek, 18 lipca o godz. 18. Wystawę oglądać będzie można do 30 września, w środę, czwartek i niedzielę w godz. 12-20, w piątek i sobotę od godz. 12 do 22.
Galeria została stworzona przez łódzką Fundację Urban Forms, za sprawą której powstało ponad 150 murali, instalacji i mniejszych obiektów sztuki w przestrzeni publicznej Łodzi, ale też wielu innych miast w Polsce i na świecie. Dzięki jej działaniom Łódź jest uważana za jedno z najważniejszych centrów sztuki miejskiej na świecie.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/