Uroczysta sesja Rady Warszawy, którą tradycyjnie organizowano 31 lipca jako część obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w tym roku nie odbyła się ze względu na koronawirusa. To pierwszy taki przypadek w historii. Podczas sesji wręczane były honorowe obywatelstwa i Nagrody m.st. Warszawy.
Jak podkreśliła w rozmowie z PAP przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, decyzja o tym, że powinno się odwołać sesję, zapadła już jakiś czas temu, jednak wówczas wydawało się, że będzie można ją przenieść na wczesną jesień, kiedy pandemia ustąpi. "Niestety widzimy, że pandemia nie odpuszcza" - podkreśliła, dodając, że nie może wziąć na siebie odpowiedzialności za organizację wydarzenia, w którym udział weźmie dużo starszych osób szczególnie narażonych na wirusa.
Jak podkreśliła, uroczysta sesja Rady Miasta nie odbyła się po raz pierwszy historii. "W maju planowaliśmy jeszcze dodatkową uroczystą sesję ze względu na 30-lecie powstania samorządu, ta sesja również też się nie odbyła" - dodała przewodnicząca Rady Miasta.
W wiadomości skierowanej do mieszkańców stolicy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przypomniał, że co roku Warszawa "dba o to, by w uroczysty sposób przypomnieć o poświęceniu swoich mieszkańców w 1944 r. i oddać cześć poległym i zamordowanym". "Tak będzie i teraz, podczas obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania. Jednak w tym roku z powodu pandemii koronawirusa działamy, nie tylko w tym względzie, w szczególnie trudnych warunkach" - czytamy.
"Z powodu obostrzeń epidemicznych i z uwagi na troskę o bezpieczeństwo naszych gości i mieszkańców, jesteśmy zmuszeni ograniczyć zakres tegorocznych uroczystości. Ich część odbędzie się w tradycyjnej formie, a w większości będzie można uczestniczyć za pośrednictwem mediów i internetu" - podkreślił prezydent Warszawy.
Transmisję z uroczystości można oglądać m.in. pod adresem: https://powstanie44.um.warszawa.pl/.
W ubiegłym roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta na Zamku Królewskim honorowe obywatelstwo m.st. Warszawy otrzymali: sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim Halina Jędrzejewska ps. "Sławka", reżyser Paweł Pawlikowski oraz pośmiertnie weteran powstania Jerzy Majkowski ps. "Czarny".
Przyznanie tytułu honorowego obywatela Warszawy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano w ten sposób Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.
W czasie uroczystości wręczono również statuetki Syreny Warszawskiej laureatom Nagrody m.st. Warszawy, która corocznie trafia do osób lub zespołów szczególnie zasłużonych dla stolicy.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)
autorka: Sonia Otfinowska
sno/ lena/