W wieku 98 lat zmarł Mieczysław Wiśniewski, żołnierz Armii Krajowej, wyróżniony Odznaką Zasłużony dla Miasta Kalisza – informuje w sobotę na swoim profilu społecznościowym prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.
Włodarz miasta podkreślił, że „odszedł człowiek wielkiej klasy, ciepły i serdeczny. Był wzorem postawy patriotycznej i społecznej” – napisał.
W 1942 r. wstąpił do Armii Krajowej, gdzie był członkiem 5. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Działał z bronią w ręku na terenach przy Przełęczy Dukielskiej, był jednocześnie dowódcą drużyny sanitarnej. W marcu 1945 r. wrócił do Kalisza, gdzie kontynuował naukę.
Prezydent przypomniał życiorys żołnierza AK. Mieczysław Wiśniewski urodził się w 1925 r. W chwili wybuchu II wojny światowej był uczniem Gimnazjum im. Adama Asnyka w Kaliszu. W 1940 r. został wysiedlony z rodziną do Jasła. Tam ukończył szkołę handlową. W 1942 r. wstąpił do Armii Krajowej, gdzie był członkiem 5. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Działał z bronią w ręku na terenach przy Przełęczy Dukielskiej, był jednocześnie dowódcą drużyny sanitarnej. W marcu 1945 r. wrócił do Kalisza, gdzie kontynuował naukę.
„Na wiele lat związał się zawodowo z finansami. Między innymi jako księgowy i ekonomista w Kaliskiej Fabryce Fortepianów i Pianin” – poinformował Kinastowski.
Działał w wielu organizacjach społecznych. Od najmłodszych lat związany był z harcerstwem. Był członkiem Koła Absolwentów Szkół Handlowych i Ekonomicznych, Związku Działkowców, organizacji kombatanckich - Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Towarzystwa Miłośników Kalisza. Przez wiele lat także Miejskiego Komitetu Obrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Prezydencie Miasta Kalisza.
„Zawsze chętnie dzielił się wiedzą i doświadczeniem życiowym. Uczestniczył w uroczystościach miejskich, spotykał się z młodzieżą” – napisał.
Mieczysław Wiśniewski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim. Posiadał Złotą Odznakę Polskiego Związku Filatelistycznego i Złotą Odznakę za Zasługi dla Finansów. (PAP)
autorka: Ewa Bąkowska
bak/ akub/