W wieku 96 lat zmarł mjr Zenon Wechmann; odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej w Poznaniu, działacz konspiracji harcerskiej ps. Czarny Wilk – poinformował we wtorek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
Major Zenon Wechmann urodził się 25 października 1927 r. w Poznaniu w rodzinie o patriotycznych tradycjach, które następnie przez całe swoje życie kultywował, i do których wypełniania zachęcał także młodzież. Od najmłodszych lat był zuchem, następnie harcerzem V Hufca Harcerzy im. Ks. Józefa Poniatowskiego. W czasie okupacji przebywał w Poznaniu, po wojnie powrócił do działalności w Związku Harcerstwa Polskiego, służąc w „Poznańskiej Piątce”. Był także uczestnikiem II konspiracji. Po likwidacji ZHP sprzeciwiał się próbom włączenia druhów do komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej i wraz z gronem przyjaciół podjął konspiracyjną działalność harcerską, przyjmując pseudonim Czarny Wilk.
„Zenon Wechmann był nieustannym wzorem dla wielu pokoleń Polaków, którym pokazywał, że wolna Polska jest najwyższą wartością.”
„Major Zenon Wechmann był uosobieniem słów przyrzeczenia harcerskiego – całe życie pełnił służbę Polsce i chętnie niósł pomoc bliźnim. Jego śmierć to ogromna strata dla Wielkopolski i Wielkopolan” – podkreśliła we wtorek wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk.
Dodała, że Zenon Wechmann „był nieustannym wzorem dla wielu pokoleń Polaków, którym pokazywał, że wolna Polska jest najwyższą wartością”.
„Jego wkład w upowszechnianie historii nurtu niepodległościowego i wieloletnia praca na rzecz integracji wielkopolskiego środowiska kombatanckiego pozostają nieocenione. Pamiętamy i będziemy pamiętać o jego wyjątkowych zasługach dla ojczyzny” – zaznaczyła wojewoda.
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu przypomniał, że Zenona Wechmanna aresztowano we wrześniu 1952 r. W procesie przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Poznaniu został skazany na 7 lat pozbawienia wolności, 3 lata utraty praw obywatelskich i honorowych oraz pozbawienie mienia. Wyrok odbywał w ciężkim zakładzie karnym w Rawiczu, w obozach pracy dla więźniów politycznych w Potulicach i Piechcinie-Bielawach. Został zwolniony na podstawie amnestii w lutym 1955 r.
„Wiele sił i energii major Zenon Wechmann wkładał w kształtowanie patriotycznych postaw harcerzy i młodzieży szkolnej. Uczestnicząc w wielu wydarzeniach, zawsze starał się wychodzić do młodych, nawet w trakcie niedawnych obchodów Dnia Pamięci Polek i Polaków represjonowanych przez III Rzeszę w latach 1939-1945, opowiadał uczniom będącym w sztandarach poznańskich szkół, jak ważną rolę pełnią oraz jak duża ciąży na nich odpowiedzialność, by z szacunkiem reprezentować szkołę, jej historię oraz symbole” – wskazał Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
W 2003 roku Zenon Wechmann został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, zaś w 2009 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 roku odznaczono go Krzyżem Wolności i Solidarności – odznaczeniem państwowym przyznawanym za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL przez Prezydenta RP.
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu przypomniał, że w 2023 roku, za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski oraz za działalność na rzecz środowisk kombatanckich, Prezydent RP nadał Zenonowi Wechmannowi Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.
Urząd Miasta Poznania w informacji o śmierci Zenona Wechmanna przypomniał, że brał on także czynny udział w Powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956 r. W 2018 roku Rada Miasta Poznania nadała mu tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ aszw/