Zmarła Lubow Winogradowa, która kierowała Niezależnym Stowarzyszeniem Psychiatrycznym Rosji, organizacją walczącą ze stosowaniem tzw. psychiatrii represyjnej - poinformowało Radio Swoboda, powołując się na współpracowników działaczki.
Winogradowa zmarła w poniedziałek.
Jak przypomniała obrończyni praw człowieka Zoja Swietowa, do Winogradowej zwracali się ludzie osadzani niezgodnie z prawem w szpitalach psychiatrycznych w Rosji. Wraz z mężem, psychiatrą Jurijem Sawienką, Winogradowa znajdowała odpowiednich specjalistów i jako psycholog kliniczny pisała diagnozy. Stowarzyszenie, którym kierowała, przedstawiało ekspertyzy w sądach i „były czasy, kiedy sądy brały je pod uwagę” - dodała Swietowa.
Po 2000 roku Winogradowa kierowała Rosyjskim Centrum Badawczym ds. Praw Człowieka, koordynującym działalność najważniejszych organizacji broniących praw człowieka, m.in.: Grupy Helsińskiej i Związku Komitetów Matek Żołnierzy. W 2015 władze rosyjskie uznały tę organizację za tzw. zagranicznego agenta. Centrum zostało następnie wysiedlone w styczniu 2023 roku ze swej siedziby w Moskwie.
Przymusowe leczenie psychiatryczne w specjalnie do tego przeznaczonym szpitalu-więzieniu było częstą w czasach Związku Radzieckiego metodą represjonowania dysydentów. Takim praktykom zostali poddani m.in. Natalia Gorbaniewska - poetka i tłumaczka literatury polskiej, od 2005 roku obywatelka RP, a także pisarz i obrońca praw człowieka Władimir Bukowski.
Od tzw. psychiatrii represyjnej odstąpiono w ZSRR w dobie zmian ustrojowych na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, na krótko przed rozpadem państwa na 15 niezależnych republik.(PAP)
awl/ akl/