Niepaństwowe Muzeum Gułagu działające w Rosji w mieście Joszkar Oła, głównym mieście republiki Mari El, zostało usunięte ze swej siedziby - gmachu, gdzie mieściło się sowieckie NKWD i gdzie wykonywano egzekucje - podała w czwartek niezależna telewizja Dożd.
Coraz więcej Polaków wraca do kraju; prowadzimy i będziemy prowadzić taką politykę, która będzie ich do tego zachęcać - zapowiedział w niedzielę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Podkreślał jednocześnie, że Polonia to wielki kapitał, który należy wspierać i wykorzystywać.
Premier Mateusz Morawiecki złożył w niedzielę w Sopocie kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wcześniej szef rządu uczestniczył na Pomorzu w uroczystości wypłynięcia „Daru Młodzieży” w rejs dookoła świata w ramach Rejsu Niepodległości.
"Dar Młodzieży" wyrusza w rejs w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, aby być ambasadorem Rzeczypospolitej, aby być darem dla naszej ojczyzny – mówił w niedzielę metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź podczas mszy w intencji uczestników Rejsu Niepodległości.
Dwudniowa konferencja naukowa "Niemieckie i sowieckie ustawodawstwo wobec Polaków i obywateli polskich 1939–1945" rozpocznie się w poniedziałek w Łodzi. Weźmie w niej udział m.in. Dieter Schenk, wybitny kryminolog, literat i badacz zbrodni hitlerowskich.
Rejs Niepodległości to wspaniałe przedsięwzięcie, które znakomicie wpisuje się w misję naszej Fundacji - ocenił w komunikacie przekazanym w niedzielę PAP koordynator projektów żeglarskich PFN Dariusz Pękala. Jego zdaniem rejs "Daru Młodzieży" odbije się szerokim echem na całym świecie.
Przetarg na kolejny etap budowy Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze (Lubelskie) ogłosiło Państwowe Muzeum na Majdanku. Powstały już dwa budynki w stanie surowym oraz zabezpieczono miejsca masowych grobów z prochami ofiar.
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z amerykańską Polonią w sobotę miejscowego czasu w Millennium Park w Chicago wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla Polonii. Wśród odznaczonych znalazł się koszykarz Marcin Gortat.
Weterani II wojny światowej wraz z delegacją wzięli w sobotę udział w uroczystościach przed pomnikiem poświęconym żołnierzom 2. Korpusu Polskiego oraz pomnikiem upamiętniającym żołnierzy włoskich w Acquafondata. To ostatni punkt pielgrzymki z okazji 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino.