Jeden z ostatnich żyjących żołnierzy walczących pod Monte Cassino, prof. Wojciech Narębski, otrzymał w poniedziałek akt mianowania na stopień podpułkownika. Uroczystość odbyła się w Centrum Operacji Lądowych w Krakowie. 93-letni prof. Wojciech Narębski jest ostatnim żyjącym w Krakowie żołnierzem 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.
W Barze na Podolu rozpoczęły się w piątek dwudniowe obchody 250-lecia Konfederacji Barskiej. Hołd jej uczestnikom złożyli polscy mieszkańcy miasta, które obecnie znajduje się w obwodzie winnickim na Ukrainie. Część z nich uważa się za potomków konfederatów.
Fundacja imienia Raoula Wallenberga uznała czterech członków działającej podczas II wojny światowej grupy berneńskiej - ambasadora Aleksandra Ładosia, jego zastępcę Stefana Ryniewicza oraz Konstantego Rokickiego i Juliusza Kuehla - za dyplomatów ratujących Żydów z Zagłady.
W Zambrowie (Podlaskie) odbył się w piątek uroczysty pochówek szczątków kpt. Władysława Dąbrowskiego z 71. Pułku Piechoty, który we wrześniu 1939 roku poległ w walkach o to miasto. Kilka miesięcy temu szczątki ekshumowano z mogiły pod Zambrowem; badania DNA potwierdziły tożsamość.
Ponad 30 osób sprzeciwiających się w różnych formach komunistycznej dyktaturze w latach 1956-1989 odznaczono w piątek w Katowicach Krzyżami Wolności i Solidarności. Pośmiertnie wyróżniono profesorów: Irenę Bajerową, Augusta Chełkowskiego i Waleriana Pańkę.
Z powodu sporu między Polską a Rosją Turcja może być zmuszona do ponownego pochowania na swym terytorium zwłok zmarłego w 1894 roku polskiego podpułkownika carskiej armii rosyjskiej Karola Rzepeckiego - podał w piątek turecki dziennik "Hurriyet".
Szczątki ośmiu osób odnaleziono w dwóch grobach, odkrytych w trakcie prac archeologicznych, prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w okolicach dawnego obozu NKWD w Poznaniu. Dotąd ujawniono tam już 19 jam grobowych.
Prawdopodobnie w czerwcu pojadę do Charkowa na groby Polaków zamordowanych przez NKWD - zapowiedział w piątek w rozmowie z PAP i Polskim Radiem wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
Pomnik upamiętniający postać majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" odsłonięto w piątek w Rudnie (Mazowieckie). "Był to jeden z najodważniejszych żołnierzy w historii naszego kraju" – podkreślił wójt gminy Borkowice Robert Fidos.
Senator Maciej Łuczak (PiS) wraz z Polakami z obwodu mińskiego odwiedzili w piątek Kuropaty, gdzie w dołach śmierci spoczywają ofiary represji NKWD, w tym Polacy. Polityk apelował do strony białoruskiej o „skuteczniejsze poszukiwania” białoruskiej listy katyńskiej.
Burmistrz bawarskiego Dachau Florian Hartmann posadził w piątek lipę w Alei Drzew Pamięci, tworzonej na położonym obok byłego niemieckiego obozu Auschwitz oświęcimskim osiedlu. Jak podkreślił samorządowiec, będzie ona symbolizowała wspólnotę i porozumienie.