Czeska delegacja we wtorek upamiętniła swych rodaków zamordowanych przez hitlerowców w trakcie II wojny światowej we wrocławskim więzieniu przy ul. Kleczkowskiej. W latach 1940-1945 stracono tam 638 obywateli Czech. Byli to więźniowie polityczni, członkowie ruchu oporu, partyzanci.
Wymiar sprawiedliwości po 1989 r. potrzebował zmian i wiele - choć nie wszystkie - udało się przeprowadzić, bo byliśmy przygotowani do rozmów przy Okrągłym Stole - mówi w wywiadzie dla PAP prof. Adam Strzembosz były I Prezes SN. Uważa on, że pora kończyć lustrację.
Zbudowaliśmy demokrację, gospodarkę rynkową, która działa nie najgorzej; udało nam się odwrócić geopolitykę, ale nadal nie potrafimy wspólnie ze sobą pracować, nie zbudowaliśmy nowoczesnego społeczeństwa - mówi PAP prezes NBP prof. Marek Belka. PAP: Mija 25 lat nowej Polski, wykorzystaliśmy czy zmarnowaliśmy ten czas?
Przywrócenie historycznej nazwy "Rzeczpospolita Polska", zlikwidowanie Rady Państwa, trójpodział władzy i wybór prezydenta przez naród - to przykłady zmian ustrojowych, wprowadzonych w Polsce po 1989 r. W tym czasie uchwalono małą konstytucję, konstytucję z 1997 r. oraz kilka nowelizacji.
Przez minione 25 lat stale obecne w życiu publicznym były kwestie związków znanych osób z tajnymi służbami PRL oraz ujawniania teczek tych służb. Często wykorzystywano je w bieżącej walce politycznej różnych opcji. Obecnie emocje społeczne z tym związane już osłabły. DYSKUSJE, CZY I JAK LUSTROWAĆ
O nadziejach i przewidywaniach związanych z obradami Okrągłego Stołu w Polsce w 1989 r. rozmawiali w sobotę w stolicy korespondenci zagraniczni, uczestniczący w dyskusji „Fałszywe proroctwa?”. Spotkanie zorganizowano w ramach VI edycji Karuzeli Cooltury.
Polskie przemiany po 1989 r. to cud; zawdzięczamy go wybitnym przywódcom, jak Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek, Jacek Kuroń i Leszek Balcerowicz oraz Solidarności, która popierała zmiany dokonujące się często kosztem jej członków - mówi PAP prof. Aleksander Smolar.
Prezydenci Polski i USA Bronisław Komorowski i Barack Obama w środę, 4 czerwca, w 25. rocznicę wyborów z 1989 r. wygłoszą przemówienia na pl. Zamkowym w Warszawie - poinformowała w sobotę Kancelaria Prezydenta.
Uroczyste obchody 25-lecia wyborów z 1989 r. z udziałem m.in. prezydenta USA Baracka Obamy mają pokazać, że transformacja w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczęła się od Polski; to również okazja do promocji Polski - podkreśla szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.
W tym roku mija 25 lat od przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską. Choć rocznica jest w połowie lipca, obchody odbędą się już w poniedziałek. Weźmie w nich udział watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin.